Wiadomości

Samolot pomoże gasić pożary w Kampinoskim Parku Narodowym

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie i Kampinoski Park Narodowy podpisały porozumienie dotyczące wykorzystania samolotu gaśniczego. Na mocy zawartego porozumienia samolot, pozostający w dyspozycji warszawskiej dyrekcji LP będzie pomagał gasić pożary także w parku – informują Lasy Państwowe.

Pożary zagrażają nie tylko lasom w zarządzie LP, ale również obszarom Kampinoskiego Parku Narodowego, który bezpośrednio sąsiaduje z terenami Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie.

Zgodnie z porozumieniem, Kampinoski Park Narodowy będzie partycypował w kosztach utrzymania Leśnej Bazy Lotniczej oraz pokryje koszty lotów gaśniczych wykonywanych na swoim terenie. Ostatecznie jednak środki na ten cel (i wiele innych) KPN otrzyma w ramach wsparcia z funduszu leśnego Lasów Państwowych.

Na czas akcji bezpośredniej ochrony przeciwpożarowej RDLP w Warszawie czarteruje samolot PZL 18M Dromader. To lekka jednostka o dużym zasięgu i zbiorniku pozwalającym na jednorazowe zabranie 2,5 tys. litrów wody.

Wykorzystanie samolotów pozwala znacząco przyspieszyć akcję gaśniczą i ułatwia jej prowadzenie z powierzchni ziemi. Tylko od 6 kwietnia tego roku samolot uczestniczył w gaszeniu ośmiu pożarów lasu wykonując w sumie 15 zrzutów wody.

W 2019 r. Dromader stacjonujący w Leśnej Bazie Lotniczej na lotnisku Warszawa-Babice brał udział w gaszeniu 20 pożarów, wykonując przy tym 61 zrzutów wody. Gasząc pożary lasu samolot wylatał ponad 32 godziny.

Kampinoski Park Narodowy zajmuje powierzchnię ponad 38,5 tys. ha, a otaczająca go strefa ochronna to ponad 37,7 tys. ha. KPN wraz z lasami RDLP w Warszawie tworzy zielony pierścień otaczający stolicę. Podobnie jak lasy wokół Warszawy jest miejscem licznie odwiedzanym przez mieszkańców stolicy, którzy cenią sobie kontakt z przyrodą i wypoczynek na jej łonie.

/lasy.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!