Wiadomości

Libijski rząd oskarża LNA i Rosjan o zbombardowanie szpitala, w którym przebywają zarażeni koronawirusem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciele libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) twierdzą, że oddziały dowodzonej przez feldmarszałka Chalifę Haftara Libijskiej Armii Narodowej (LNA) po raz kolejny zbombardowały dzielnice mieszkalne Trypolisu, przy czym wśród zaatakowanych obiektów miał być też szpital, w którym przebywają osoby zarażone koronawirusem. Wskazują przy tym na odpowiedzialność Rosjan, którzy wspierają wojska Haftara.

Libijskie Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że szkody, które wyrządzone zostały w szpitalu przy ulicy Al-Zawya, mogą doprowadzić do przerwania przez niego pracy, co – jak podkreślono – jest szczególnie groźne w obliczu szalejącej pandemii wywołanej przez koronawirusa. Atak na szpital miał wywołać panikę wśród personelu i pacjentów szpitala.

„Nie będziemy o tym milczeć i wykorzystamy wszelkie możliwości zawstydzenia stojących za nimi sił zagranicznych” – powiedział wiceminister zdrowia Muhammad Haitham.

Ministerstwo Zdrowia potępiło te bombardowania, „które są wymierzone w placówki medyczne, co narusza wszystkie międzynarodowe konwencje i prawa”. Dodano, że pociski trafiły w oddziały dermatologii i chorób zakaźnych Centralnego Szpitala w Trypolisie, a także w kilka innych miejsc w klinice.

Libya Alahrar TV pokazała film, na którym młody człowiek po oddaniu strzału z moździerza chwali się, że został przeszkolony przez Rosjan. Prorządowe media w Libii od kilku dni nagłaśniają rolę Rosjan w trwającej wojnie, wskazując, że to Rosja, obok Zjednoczonych Emiratów Arabskich i kilku innych państw, stoi za Haftarem.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!