Wiadomości

Sądy ignorują ustawę dezubekizacyjną i przywracają wysokie świadczenia byłym funkcjonariuszom komunistycznych służb

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Byli funkcjonariusze służb PRL składają do sądów odwołania w sprawie przywrócenia świadczeń, które zostały im zredukowane w wyniku tzw. ustawy dezubekizacyjnej. Do sądów w tej sprawie wpłynęło ok. 26 tys. pozwów – pisze Nasz Dziennik.

W Trybunale Konstytucyjnym znajdują się pytania dotyczące konstytucyjności niektórych zapisów tej ustawy. Mimo to niektóre sądy prowadzą tego rodzaju postępowania, nie czekając na wyrok sędziów TK.

– Inaczej nie można tego ocenić, jak tak, że nie do końca udało się zreformować system sądownictwa w Polsce. Sądy funkcjonują trochę obok państwa. A przecież władza sądownicza jest tą trzecią władzą i te władze powinny nie tylko ze sobą współpracować, ale i współgrać – mówi nam poseł Arkadiusz Czartoryski (PiS), jeden z autorów ustawy dezubekizacyjnej.

Broniąca byłych funkcjonariuszy służb PRL Federacja Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP nie ukrywa zadowolenia z ostatnich decyzji sądów. W komunikacie jej sekcja prawna chwali decyzję Sądu Okręgowego w Częstochowie i jego wyrok „pozytywny dla odwołującego”. „Co szczególnie istotne, w uzasadnieniu wyroku Sąd powołał się na prawo Unii Europejskiej oraz Konstytucję RP jako normy do bezpośredniego stosowania przez sądy krajowe”.

/naszdziennik.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!