Wiadomości

Archeolodzy odkryli w Chinach duży zespół grobowców sprzed 2000 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W środkowo-wschodnich Chinach odkryto kompleks 76 grobowców pochodzących z okresu ok. 200 r. p.n.e. – 220 r. n.e. – informuje serwis internetowy Xinhuanet.

Odkrycia dokonali naukowcy z Instytutu Archeologii i Dziedzictwa Kulturowego w Sanmenxia podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w związku z budową drogi w mieście Lingbao w prowincji Henan.

Archeolodzy odkryli na stanowisku 76 grobowców, w tym wiele grobowcw rodzinnych, które pochodzą z okresu panowania Zachodniej Dynastii Han (206r. p.n.e. – 9 r. n.e.) oraz Wschodniej Dynastii Han (25-220 r. n.e.)

Z odkrytych grobowców naukowcy wydobyli dotychczas ponad 720 starożytnych artefaktów, w tym liczne przedmioty z brązu, naczynia ceramiczne i wyroby z żelaza, a także unikalną osobistą pieczęć właściciela jednego z grobowców.

Zdaniem ekspertów starożytne cmentarzysko jest jednym z największych odkryć archeologicznych tego rodzaju w Lingbao, które znacznie przyczyni się do rozwoju badań stosunków gospodarczych i politycznych oraz kultury mieszkańców regionu w czasach panowania Dynastii Han.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!