Wiadomości

Sąd zakazał historykowi i synowi Więźnia Auschwitz krytyki kierownictwa Muzeum Auschwitz

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś rano w Sądzie Okręgowym w Warszawie zapadł wyrok w sprawie pana Jerzego Klistały, pozwanego przez dyrektora Muzeum KL Auschwitz. Sąd uznał, że Pan Jerzy Klistała w swoich krytycznych artykułach naruszył dobra osobiste muzeum i zakazał używania zawartych tam argumentów. Jerzy Klistała jest autorem licznych opracowań na temat historii Auschwitz, obecnych również w cyfrowej bibliotece Muzeum, oraz autorem licznych krytycznych wobec działań kierownictwa Muzeum Auschwitz artykułów publikowanych na Tysol.pl.

Nakazał opublikowanie tłustym drukiem przeprosin w miejscach, gdzie artykuły były publikowane oraz wpłatę 1 zł na rzecz Fundacji Auschwitz Birkenau. Pan Jerzy Klistała został obciążony kosztami procesowymi w wysokości 1300zł. Więcej napiszemy po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia wyroku.

Mecenas Filip Wołoszczak, który z ramienia pomocy prawnej Ordo Iuris bronił pana Jerzego Klistałę zapowiedział wniesienie odwołania w tej sprawie.

Były więzień KL Auschwitz pani Barbara Wojnarowska Gautier, ofiara eksperymentów medycznych dr Mengele, zbulwersowana wyrokiem zobowiązała się do zapłacenia kosztów sądowych i zasądzonej symbolicznej złotówki na rzecz fundacji Auschwitz Birkenau – jako protest przeciwko wyrokowi, z którym się nie zgadza oraz temu, co obecnie dzieje się w Muzeum KL Auschwitz. W geście solidarności z panem Jerzym Klistałą.

/tysol.pl/

Wyrok nie jest prawomocny.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!