Wiadomości

Lewicowi aktywiści chcą zakazać chowu klatkowego w UE

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na terenie Unii może zostać zakazane trzymanie zwierząt hodowlanych w klatkach. W Parlamencie Europejskim w Brukseli trwa właśnie wysłuchanie publiczne dotyczące inicjatywy obywatelskiej w tej sprawie.

Pod odpowiednim wnioskiem ustawodawczym podpisało się w Unii Europejskiej 1 mln 400 tys. osób. Za inicjatywą stoją lewicowi aktywiści z kilku krajów UE.

Autorzy domagają się, by Komisja Europejska zaproponowała przepisy zakazujące stosowania klatek m.in. dla kur, królików, kaczek czy gęsi.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk mówi, że realizacja tego typu postulatów odbije się na dochodach rolników.

– Dobrostan zwierząt powinien nam leżeć na sercu, ale nie może być tak, że organizacje rządowe będą w jakiś zasadniczy sposób wpływały na opłacalność produkcji rolnej. Nie ulega wątpliwości, że realizacja tych postulatów jest niesłychanie kosztowna i musiałaby się odbić na dochodach rolników – zaznacza Zbigniew Kuźmiuk.

Z szacunków Izby Producentów Drobiu i Pasz wynika, że w Polsce sama zmiana instalacji klatkowych w hodowli kur na systemy chowu alternatywnego przy utrzymaniu obecnego poziomu produkcji pochłonęłaby nawet 1 mld 200 mln dolarów.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!