Wiadomości

Sąd w Opolu przyznał Tomaszowi Komendzie odszkodowanie za 18 lat niesłusznego więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Opolu: 12 mln zł zadośćuczynienia oraz 811 tys. 533 zł odszkodowania dla Tomasza Komendy za 18 lat niesłusznego więzienia – poinformowało na twitterze Polskie Radio 24.

Tomasz Komenda został skazany w 2004 r. za gwałt i morderstwo 15-letniej Małgosi. Do śmierci nastolatki doszło podczas zabawy sylwestrowej. Dziewczyna bawiła się z koleżankami w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. W pewnej chwili wyszła przed budynek.

Kilkanaście godzin później znaleziono ją martwą na prywatnej posesji naprzeciwko dyskoteki. Zmarła wskutek wyziębienia organizmu i odniesionych ran.

Pierwotnie za zbrodnię w Miłoszycach skazano mieszkającego we Wrocławiu Tomasza Komendę. Spędził w więzieniu 18 lat, gdzie był poniżany, bity i maltretowany przez innych więźniów. Trzy razy próbował popełnić samobójstwo.

Nikt nie wierzył, że mężczyzna jest niewinny. Dodatkowe śledztwo wykazało jednak, że to nie on stoi za zbrodnią. W maju 2018 r. Sąd Najwyższy – po wznowieniu postępowania – uniewinnił go.

We wrześniu 2020 Sąd Okręgowy we Wrocławiu skazał Ireneusza M. i Norberta B. za gwałt oraz zabójstwo 15-letniej Małgosi na 25 lat pozbawienia wolności i 10 lat pozbawienia praw publicznych. Wyrok nie jest prawomocny.

/TVP Info, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!