Wiadomości

Sąd uniewinnił Nergala, uznając, że skoro orzeł nie miał korony, nie można uznać go za godło

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd Okręgowy uniewinnił lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. „Nergal”, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokurator żądał dla muzyka kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie.

Sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który rozpowszechnił grafikę w internecie.

Jak podkreślił sąd, prokurator nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że działanie oskarżonych było działaniem ukierunkowanym na zdeprecjonowanie symbolu państwowego. Sąd zwrócił uwagę, że definicję godła RP określa ściśle konstytucja w myśl której jest nim wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu, a także ustawa dotycząca symboli państwowych.

– Rysunek orła stworzony przez jednego z oskarżonych nie może być uznany za zawierający w swojej treści godło RP, albowiem brak mu istotnego niezbędnego elementu, jakim jest korona. Orzeł bez korony nie jest bowiem godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Może być ewentualnie uznany za godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale bez wątpienia nie o taki przedmiot ochrony chodzi ustawodawcy. Nie można znieważyć godła państwowego, w które w świetle obowiązujących przepisów takim godłem nie jest – powiedział sędzia Kapała.

Dodał, że Darskiemu i dwóch innym oskarżonym nie można też udowodnić, że mieli znieważyć godło polskie w sposób celowy i intencjonalny. – Tak jak, nie każde spowodowanie śmierci jest morderstwem, tak nie każdy rysunek, na którym wykorzystano symbole w sposób niewłaściwy czy też nawet nieakceptowany, stanowi przestępstwo znieważenia tego symbolu. Znieważeniem będzie przykładowo oblanie, oplucie, podeptanie, podpalenie i inne podobne czynności – wyjaśnił sędzia. Muzyka ani jego obrońcy nie było w sądzie na ogłoszeniu wyroku.

Trasę zespołu Behemoth pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała – m.in. na plakatach i w internecie – grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony. Zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!