Wiadomości

Osiągnięto porozumienia o ewakuacji bojowników z miasta Dumejr we Wschodnim Kalamunie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W niedzielę, 15 kwietnia osiągnięto porozumienie z bojownikami w mieście Dumejr na skraju Wschodniego Kalamunu (na północ od Damaszku). Bojownicy opuszczą enklawę i ewakuują się do pozostającej w rękach rebeliantów prowincji Idlib.

Upadek Wschodniej Guty sprawił, że znacznie skomplikowało się położenie bojowników w innej pobliskiej enklawie – we Wschodnim Kalamunie, w górach leżących na północ od Damaszku, w niewielkiej odległości od granicy Syrii z Libanem. Nie czekając na atak syryjskich sił rządowych, część przebywających tam bojowników postanowiła przyjąć warunki strony rządowej i opuścić ten rejom.

Ewakuacja bojowników ma się rozpocząć w ciągu najbliższych dwóch dni, przy czym obejmie ona wyłącznie ugrupowania obsadzające Dumejr, natomiast wchodzące w skład enklawy Wschodni Kalamun miasta Ruhejba i Dżejrud, a także wieś Atana na razie w dalszym ciągu pozostaną pod kontrolą islamistów, przy czym z nimi również prowadzone są obecnie rozmowy na temat ich ewakuacji.

Gdy chodzi o enklawę Wschodni Kalamun, to są one obsadzone przez brygady Wolnej Armii Syrii (Al-Jayš Al-Suri Al-Ḥurr) „Ahmad at-Tuwar” i „Dżejsz at-Tuwar, a także przez kilka batalionów (w Dżejrudzie i Nasiriji) „Ahrar asz-Szam”. Są tam też zgrupowania „Dżejsz al-Islam” i „Dżebhat an-Nusra”.

Czytaj też:

Wojna w Syrii, czyli kto z kim przeciw komu?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!