Wiadomości

Afgańczycy dostali się nielegalnie do Polski, ukrywszy się w naczepie ciężarówki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

14 kwietnia br. funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej zatrzymali na autostradzie A4 w rejonie Jaworzna trzech Afgańczyków. Cudzoziemcy przyjechali do Polski ukryci w naczepie ciężarówki.

Informację o osobach ukrywających się w naczepie ciężarówki, która przyjechała do Polski z Turcji, Straży Graniczna otrzymała od Policji z Jaworzna. Policjanci natomiast zostali powiadomieni przez kierowcę tira, obywatela Serbii, który usłyszał niepokojące odgłosy dochodzące z naczepy samochodu. Zatrzymani cudzoziemcy nie posiadali przy sobie żadnych dokumentów i deklarowali, że pochodzą z Afganistanu.

W trakcie badań lekarskich stwierdzono, że zatrzymani cudzoziemcy są w wieku 17, 18 i 19 lat. Obywatelstwo i dane osobowe obcokrajowców zostały ustalone podczas przesłuchania przeprowadzonego w obecności tłumacza ich języka ojczystego.

Komendant Placówki Straży Granicznej w Rudzie Śląskiej wszczął w stosunku do cudzoziemców postępowania administracyjne, zmierzające do przekazania ich do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę. Ponadto dwaj dorośli cudzoziemcy usłyszeli zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom.

Do czasu zakończenia postępowania administracyjnego obaj pełnoletni Afgańczycy przebywać będą w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców, natomiast niepełnoletni obcokrajowiec zostanie umieszczony w placówce opiekuńczo-wychowawczej.

/strazgraniczna.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!