Wiadomości

Rzeczpospolita: Irlandia coraz mniej atrakcyjna dla Polaków, wielu myśli o powrocie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Drożyzna wypycha imigrantów z Zielonej Wyspy. Aż połowa naszych rodaków planuje wyjazd – pisze red. Jędrzej Bielecki z „Rzeczpospolitej”.

Według dziennika, Polacy pracujący na budowach, w hotelach czy restauracjach często muszą się zadowolić stawką 10–12 euro/godzinę, bo wraz z napływem imigrantów z uboższych krajów, takich jak Rumunia czy Łotwa, stawki znacząco spadły. A to oznacza, że na koniec miesiąca zostaje niespełna 2 tys. euro, nieproporcjonalnie mało w stosunku do kosztów życia.

– Wielu Polaków dochodzi do wniosku, że jeśli ma żyć z dnia na dzień, bez szans na odłożenie jakichś znaczących pieniędzy, to lepiej wracać. Tym bardziej że w Polsce teraz o pracę łatwo, a pensje szybko rosną – mówi „Rz” Piotr Jaskóła, który na Zieloną Wyspę przyjechał w 2005 r.

Portal poloniairlandia.pl próbował niedawno zmierzyć te nastroje. Sondaż, w którym wzięło udział nieco ponad 9 tys. Polaków mieszkających w Irlandii, przyniósł zaskakujące wyniki: 53,3 proc. pytanych zadeklarowało zamiar powrotu do kraju, w tym 13,1 proc. jeszcze w tym roku. Tylko 27,9 proc. zapewniło, że chce pozostać w Irlandii na stałe.

/rp.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!