Wiadomości

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarży nowelizację Kpa do Trybunału Konstytucyjnego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prof. Marcin Wiącek poinformował, że rozważa zaskarżenie nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego.

Jak informuje w czwartek “Dziennik Gazeta Prawna”, zgodnie z nowymi przepisami Kpa w połowie września zostaną umorzone wszystkie toczące się postępowania dotyczące decyzji administracyjnych, wszczęte później niż 30 lat od ich wydania. Dodatkowo niemożliwe będzie stwierdzenie nieważności takiego rozstrzygnięcia, jeśli od dnia jego wydania upłynęło 10 lat lub jeśli wywołało już ono nieodwracalne skutki prawne. Jak wskazują przepisy przejściowe, regulacje będą dotyczyły również już trwających spraw.

Jak zauważa dziennik, przepisy były formułowane pod kątem walki z dziką reprywatyzacją, jednak przełożą się na wszystkie sprawy, w których chodzi o unieważnienie decyzji organu państwa.

Właśnie ta kwestia budzi wątpliwość RPO, który w rozmowie z “DGP” twierdzi, że przyjęte przepisy przejściowe naruszają zasadę zaufania obywatela do państwa i stanowionego w nim prawa.

– Tak naprawdę uzależniają one sytuację obywateli, którzy wnieśli o stwierdzenie nieważności decyzji, od wydolności i sprawności aparatu administracyjnego. Stawia to obywateli w nierównej pozycji z przyczyn od nich niezależnych. Dlatego też rozważam zaskarżenie tych regulacji do Trybunału Konstytucyjnego – zapowiada prof. Marcin Wiącek.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!