Wiadomości

Rozbito międzynarodowy gang, który wyłudzał luksusowe pojazdy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Funkcjonariusze z Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, CBŚP, rzeszowscy prokuratorzy oraz ukraińscy policjanci rozbili międzynarodowy gang, który wyłudzał luksusowe pojazdy, aby następnie sprzedawać je na Ukrainie. Zatrzymano 6 podejrzanych i odzyskano mienie warte ponad 2 mln zł.

Członkowie zorganizowanej grupy przestępczej doprowadzali do niekorzystnego rozporządzenia mieniem polskich instytucji finansowych, świadczących usługi w zakresie finansowania leasingu przy zakupie pojazdów. Za pomocą sfałszowanej dokumentacji pozyskiwali luksusowe samochody oraz quady, a następnie sprzedawali je na Ukrainie.

Wskutek działalności grupy 8 instytucji finansowo-leasingowych poniosło straty w wysokości ponad 4 mln zł. Na trop gangu wpadli funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Medyce, policjanci z Wydziału w Przemyślu Zarządu w Rzeszowie Centralnego Biura Śledczego Policji oraz prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie. Zakończenie przestępczego procederu i ustalenie wszystkich okoliczności było możliwe dzięki ścisłej współpracy z ukraińskimi funkcjonariuszami z Zarządu ds. Dochodzeń Strategicznych Głównego Zarządu Narodowej Policji we Lwowie.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego funkcjonariusze przeprowadzili działania w Polsce i na terenie Ukrainy. W kraju wykonywano czynności na terenie województw: podkarpackiego, śląskiego i zachodniopomorskiego. Podczas międzynarodowej operacji zatrzymano 6 osób (obywatela Ukrainy i 5 Polaków), w tym 4 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Odzyskano 6 samochodów osobowych wartych blisko 2 mln zł. Funkcjonariusze przejęli także różnego rodzaju sprzęt m.in. urządzenia wielofunkcyjne, laptopy, projektory i inne. Łączną wartość odzyskanego mienia szacuje się na kwotę ponad 2 mln zł.

W Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie zatrzymanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. popełnienia oszustw w stosunku do mienia znacznej wartości, fałszowania dokumentacji oraz wyłudzania kredytów. Decyzją sadu 3 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Sprawa ma charakter rozwojowy, nie wyklucza się kolejnych zatrzymań.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!