Wiadomości

Rząd znosi część obostrzeń. Zobacz, co się zmieni

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spadek liczby zakażeń koronawirusem sprawił, że rząd zniesie od 12 lutego część obostrzeń. Na razie rozwiązania te zostaną wprowadzone warunkowo – na dwa tygodnie.

W ramach określonego reżimu sanitarnego otwarte zostaną hotele, stoki, kina, teatry, baseny. Nowe zasady będą obowiązywały na razie przez dwa tygodnie. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wskazuje, że powoli i ostrożnie będziemy wracać do normalności, ale należy pamiętać, że pandemia trwa.

Każdego dnia do szpitali trafiają nowi chorzy, niektórzy przegrywają walkę z wirusem. Pamiętajmy zatem o zasadach bezpieczeństwa i higieny. Miejmy zdrowie nasze, ale też innych, zawsze na pierwszym miejscu – zaapelowano.

KPRM tłumaczy, że łagodniejsze zasady bezpieczeństwa to efekt głosów przedsiębiorców, ale decyzję podjęto po konsultacjach ze środowiskiem medycznym. Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że od wielu tygodni następuje stabilizacja zachorowań, mamy sytuację lepszą, jeśli chodzi o poziom zajętości łóżek covidowych i respiratorowych.

– Liczba zgonów jest cały czas niepokojąca i dlatego możemy dzisiaj mówić jedynie o kruchej stabilizacji – zaznaczył.

„Wirus wciąż jest groźny – każdego dnia do szpitali trafiają kolejne osoby z COVID-19. Chcemy uniknąć nowej fali zachorowań. Nadmierne poluzowanie zasad mogłoby doprowadzić do ponownego, dużego wzrostu liczby pacjentów. Dla niektórych COVID-19 jest chorobą śmiertelną. Dlatego otwieramy niektóre placówki, ale w ścisłym reżimie sanitarnym” – napisała Kancelaria.

Hotele – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (dostępnych 50 proc. pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte);

Kina, teatry, opery i filharmonie – ponownie otwarte. Podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50 proc. miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji;

Baseny – otwarte, ale aquaparki nadal będą nieczynne;

Stoki – otwarte;

Boiska zewnętrzne, korty itp. – otwarte. Wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu;

Siłownie – dalej zamknięte;

Restauracje – tak jak do tej pory – będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie;

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!