Polska Wiadomości

Rząd szykuje nowy projekt ustawy dot. sędziów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Do Sejmu ma trafić projekt, który uniemożliwi sędziom podważanie decyzji przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości wskazanych przez nową KRS – podaje nieoficjalnie “Dziennik Gazeta Prawna”.

– Konieczne są zdecydowane rozwiązania, żeby opanować chaos prawny, który może się upowszechniać, jeśli jedni sędziowie w arbitralny sposób będą decydowali, czy uznają innych – komentuje w rozmowie z medium przedstawiciel rządu.

Projekt ten ma zahamować podważanie działań sędziów, którzy zostali wskazani przez nową Krajową Radę Sądownictwa. Do laski marszałkowskiej ma trafić w przyszłym tygodniu, a w prace mieli być zaangażowani ludzie z otoczenia premiera oraz ministerstwo sprawiedliwości. O wszystkim poinformowano również prezydenta Andrzeja Dudę.

Ustawa miałaby wzorować się na dwóch rozwiązaniach z Niemiec i Francji. Jedno z nich dotyczy kwestii i możliwości kar dla sędziów za sprzeniewierzenie się interesom wymiaru sprawiedliwości i szkodzenie interesom stron. Z kolei to drugie dotyczy apolityczności sędziów – miałby być tam zapisany zakaz “rozważań politycznych”.

– PiS przestraszył się konsekwencji orzeczenia TSUE, które było bezpośrednim powodem orzeczenia wydanego przez sędziego Pawła Juszczyszyna w Olsztynie, nakazującego ujawnienie listy sędziów podpisanych pod kandydaturami do KRS – pisze “DGP”.

Co wy na to?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!