Gospodarka Wiadomości

Rząd przeznaczy prawie miliard złotych na przekop Mierzei Wiślanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rada Ministrów przesunęła z budżetu centralnego blisko miliard złotych na przekop Mierzei Wiślanej – wskazał premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowego spotkania z mieszkańcami Olsztyna.

Szef rządu zaznaczył, że ta inwestycja jest przykładem przełamywania imposybilizmu.

– Ile lat tutaj u was w województwie mówiono, że nie da się, że nie ma sensu, że nie ma pieniędzy na przekop Mierzei Wiślanej. Przecież to już historia z nie wiem jak długą brodą, ale jednak okazało się, że można. Te środki z budżetu centralnego, te 800 mln zł, będą tutaj przesunięte; już są przesuwane na projekt i na wykonanie tego przekopu, który stworzy szansę rozwoju dla Elbląga, dla północnej części województwa warmińsko–mazurskiego – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki.

Według rządu przekop Mierzei Wiślanej to inwestycja kluczowa, która ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury. Jednocześnie projekt ten realizowany jest pod kątem bezpieczeństwa państwa.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną – jeden z głównych projektów rządu Prawa i Sprawiedliwości – ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości.

Ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 m i szerokości 20 m.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!