Europa Wiadomości

Rząd Macrona zdelegalizował jedyną katolicką partię we Francji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Francuska Rada Ministrów rozwiązała ruch i partię katolicką Civitas, która krytykowała masońskie korzenie porewolucyjnej Republiki Francuskiej i opowiadała się za powrotem do chrześcijańskiej tożsamości. Jak ogłosił rzecznik rządu Olivier Veran, powodem był rzekomy antysemityzm i islamofobia członków partii.  Sprawę skomentował dr Wojciech Golonka.

Rząd Emanuela Macrona przypuścił atak na partię Civitas, tworzoną przez tradycyjnych katolików i konserwatystów opowiadających się za odrzuceniem rewolucyjnego dziedzictwa Francji. Władza uznała tę partię za „fundamentalistyczną”.

– Chcą nas zdelegalizować, bo bronimy tradycyjnych katolickich wartości, takich jak: Bóg, Rodzina i Ojczyzna; działania podjęte w celu rozwiązania naszego ugrupowania są niezgodne z zasadami państwa prawa i międzynarodowymi zobowiązaniami Francji – powiedział przewodniczący organizacji, Alain Escada.

Na początku sierpnia br. minister spraw wewnętrznych Francji Gerald Darmanin poinformował, że podjął kroki w celu delegalizacji katolickiej partii Civitas w związku z antysemickimi uwagami, jakie miały rzekomo paść z ust jednego z prelegentów w czasie organizowanego przez nią wydarzenia.

Zdaniem przewodniczącego Civitas „pretekstem wszczęcia procedury rozwiązania jest 50-sekundowe zdanie wypowiedziane przez prelegenta, specjalistę od geopolityki Pierre’a Hillarda, zaproszonego na uniwersytet letni pod koniec lipca. Zdanie to, wyrwane z kontekstu, zostało niesłusznie przedstawione jako antysemickie”. Escada zapewnił, że prelegent nie jest członkiem Civitas.

– W zawiadomieniu przesłanym nam przez MSW, w którym określono podstawy wniosku o rozwiązanie, zarzuca się nam krytykowanie lobby LGBT, ideologii gender, imigracji spoza Europy, masonerii i satanizmu. Krytykuje się nas również za obronę „królowania Chrystusa” nad narodami. Jest zatem całkowicie oczywiste, że zostaliśmy wzięci na celownik, bo bronimy tradycyjnych wartości katolickich – podkreślił Escada. Zapowiedział również, że złoży odwołanie od decyzji rządu o rozwiązaniu organizacji do francuskiej Rady Stanu.

Escada pytany, czy ugrupowanie jest antysemickie, odpowiedział: Civitas nie jest partią antysemicką. Nikogo nie nienawidzimy. A już na pewno nie z powodu pochodzenia. Co więcej, niektórzy z naszych członków i sympatyków urodzili się jako żydzi i przeszli na katolicyzm.

Podobne zdanie wyraził specjalizujący się w tematyce francuskiej dr Wojciech Golonka, którego portal pch24.pl poprosił o komentarz. Golonka zwrócił uwagę, iż wyrwane z kontekstu słowa dr Pierre’a Hillarda stanowiły żartobliwą odpowiedź na to, czy uważany za konserwatywnego kandydata na prezydenta, Eric Zemmour, byłby w stanie zakończyć kryzys migracyjny.

– Dr Pierre Hillard, który nawet nie jest członkiem partii, mówił na uniwersytecie letnim Civitas, w kontekście imigracji, że Eric Zemmour powinien pamiętać, iż początek masowej imigracji miał miejsce w czasie Rewolucji francuskiej, kiedy to można było zostać Francuzem nie będąc katolikiem. Powiedział więc – pół żartem, pół serio – że w katolickiej Francji należałoby się zastanowić czy nie przywrócić przedrewolucyjnych praw, czyniąc z katolickości antidotum na masową imigrację – wyjaśnia dr Golonka.

– Hillard tłumaczył słuchaczom, że Zemmour – samemu stojąc na gruncie Rewolucji – nie poradzi sobie z jej problemami, natomiast cała reszta to był przykład i żartobliwa prezentacja tematu. Prawo nie powinno decydować o gustach w kwestii poczucia humoru… Tymczasem, kiedy nagranie wypłynęło, rząd zrobił larum, ze Civitas chce rzekomo Żydów odzierać z francuskiego obywatelstwa – kontynuuje nasz rozmówca.

– Jak na ironię, gdyby Hillard zacytował to, co Wolter – duchowy ojciec Republiki Francuskiej – mówił o Żydach i muzułmanach, to nadgorliwi rządzący dopiero usłyszeliby, czym jest prawdziwy antysemityzm i rasizm… – skwitował dr Golonka.

Polecamy również: Hiszpania: zwolnienia lekarskie z powodu choroby psiecka

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!