Europa Wiadomości

Rusza odsyłanie dezerterów na Ukrainę

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef ukraińskiego MON zapowiadał, że rusza mobilizacja Ukraińców mieszkających za granicą. Znalazł się pierwszy chętny do “odesłania” zbiegłych mężczyzn. To rząd Estonii. -Jeśli Ukraina tego potrzebuje, Estonii uda się znaleźć i odesłać te osoby do krajuzapewnił minister spraw wewnętrznych tego kraju. Przygotowywane są pierwsze porozumienia w tej kwestii.

Rusza odsyłanie dezerterów na Ukrainę. Rząd Estonii jest gotowy podpisać z Ukrainą umowę, na mocy której do kraju odesłani zostaną mężczyźni w wieku poborowym – poinformowała w piątek telewizja ERR.

Ministerstwo obrony Ukrainy wezwało do powrotu mężczyzn w wieku poborowym, którzy uciekli z kraju po rozpoczęciu rosyjskiej agresji w 2022 roku. -Nadal dyskutujemy, co się stanie, jeśli nie przyjadą dobrowolnie – powiedział minister Rustam Umierow.

Estonia wielokrotnie już wyrażała zainteresowanie podpisaniem z Kijowem umowy o repatriacji mężczyzn podlegających mobilizacji.

-Jeśli Ukraina tego potrzebuje, Estonii uda się znaleźć i odesłać te osoby do kraju – zapewnił minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets. -W zasadzie wiemy, gdzie przebywają i czym się zajmują. Większość z nich pracuje; mają miejsca zamieszkania w Estonii – dodał.

Choć z Kijowa nie otrzymano żadnych oficjalnych pism, estońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wielokrotnie kontaktowało się zarówno z ambasadorem Ukrainy, jak i ministrem spraw wewnętrznych, aby w razie potrzeby zgłaszać uchodźców przebywających w kraju – podała ERR.

W ciągu najbliższych dni minister Laanemets ma przedstawić pisemną propozycję zawarcia porozumienia między obydwoma krajami. Obecnie ekstradycja cudzoziemców do kraju ojczystego możliwa jest jedynie w przypadku, gdy wobec danej osoby toczyło się postępowanie karne.

Podczas wtorkowego spotkania z mediami, prezydent Zełenski zapowiedział mobilizację dalszych 500 tys. osób. Określił kwestię jako “delikatną”. Jak podkreślił, decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła.

NASZ KOMENTARZ: Jeśli decyzję o odesłaniu dezerterów podejmie tylko Estonia, Ukraińcy błyskawicznie uciekną z niej do Łotwy i dalej na Zachód. Żeby te zapowiedzi były skuteczne, akcja musi być przeprowadzona w całej UE i to szybko, by synowie ukraińskiej mafii nie zdążyli uciec za ocean.

Polecamy również: Rząd PO rozmawiał z Ukraińcami na temat blokady granicy. Ustalenia są tajne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!