Polska Wiadomości

Rząd PO rozmawiał z Ukraińcami na temat blokady granicy. Ustalenia są tajne

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W trakcie rozmów polsko-ukraińskich w Kijowie uzgodniono plan działań na rzecz odblokowania granicy polsko-ukraińskiej, gdzie trwa protest polskich przewoźników i rolników. „Zadeklarowano osiągnięcie porozumienia w tej sprawie. Nie wiadomo jednak, na  czym ma on polegać.

Rząd PO rozmawiał z Ukraińcami na temat blokady granicy. Ustalenia są tajne. Jak poinformowało ukraińskie Ministerstwo Odbudowy, 22 grudnia br. odbyło się spotkanie wiceministrów rozwoju gromad, terytoriów i infrastruktury Ukrainy, Serhija Derkacza i Jurija Waśkowa z nowym polskim wiceministrem infrastruktury, Pawłem Gancarzem. Spotkanie było kontynuacją rozmów z 20 grudnia br., między wicepremierem ds. odbudowy i ministrem rozwoju i infrastruktury Ukrainy, Ołeksanda Kubrakowa, a ministrem infrastruktury Dariuszem Klimczakiem.

Według relacji strony ukraińskiej, podczas piątkowych rozmów uzgodniono plan działań na rzecz odblokowania granicy polsko-ukraińskiej, gdzie trwa protest polskich przewoźników i rolników.

„Kluczowym rezultatem spotkania jest uzgodnienie wspólnych stanowisk na rzecz odblokowania granicy. Strony osiągnęły porozumienie w sprawie rozwiązań kompromisowych i ich wdrożenia” – informuje strona ukraińska, według relacji Ukrinform. Kolejnym etapem mają być rozmowy polskiego resortu z protestującymi.

Ukraińskie ministerstwo odbudowy podkreśla, że przedmiotem rozmów nie była kwestia zmian w obowiązującym porozumieniu Ukraina-UE w sprawie liberalizacji drogowego transportu ciężarowego.

„Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest oczywiście odblokowanie granicy. Sytuacja, w której nad przyjaznymi stosunkami ukraińsko-polskimi wisi cień zablokowanej granicy, jest niedopuszczalna i szkodliwa” – podkreślił ukraiński minister.

Wcześniej rzecznik MSZ Paweł Wroński przyznał, że rozmowy Sikorskiego na Ukrainie dotyczą także protestu polskich przewoźników. Według niego, z obu stron sygnalizowana jest gotowość do kompromisu, a polski rząd chce, żeby protestujący na święta Bożego Narodzenia wrócili do domów. Twierdził, że w tej kwestii ze strony Ukrainy „są bardzo pozytywne sygnały” i nie wykluczył, że w rezultacie wizyty Sikorski może może ogłosić osiągnięcie konsensusu ws. granicy.

Sikorski podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefem MSZ Ukrainy, Dmytro Kułebą przyznał, że Ukraińcy mają rację, że między sąsiadami zawsze są jakieś kwestie do rozwiązania. „Kwestie powiązane czy to z historią, czy ze sprawami bieżącymi. Dlatego towarzyszą mi dziś wiceministrowie transportu i rolnictwa” – powiedział szef MSZ, cytowany przez agencję Ukrinform. Podkreślił, że obie strony powinny przywrócić warunki uczciwej konkurencji. „Musimy przywrócić warunki uczciwej konkurencji tak, żeby na handlu i transporcie wszyscy skorzystali. I myślę, że to, co sobie powiedzieliśmy, może prowadzić do znalezienia rozwiązań” – dodał.

Polscy przedsiębiorcy skarżą się na brak równego dostępu do rynku Ukrainy w porównaniu do możliwości operowania przewoźników ze wschodu w Polsce. Chodzi o zniesienie pozwoleń na prowadzenie transportu dla podmiotów ukraińskich, podczas gdy obowiązują one polskie firmy na Ukrainie. W dodatku ukraińskie firmy nie muszą spełniać wszystkich regulacji narzucanych przez normy unijne. W poniedziałek do protestu dołączyli także słowaccy i węgierscy kierowcy.

NASZ KOMENTARZ: Jak widzimy, oprócz okrągłych słów, opinii publicznej nie przedstawiono żadnych konkretów co do sposobów zakończenia strajku przewoźników i rolników. Obawiamy się najgorszego, w tym działań pozaprawnych, podobnych do tych, znanych ze sprawy przejmowania TVP.

Polecamy również: Francja: będą sankcje dla żydowskich nazistów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!