Europa Wiadomości

Rumunia dokona zakupu norweskich myśliwców F-16

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy przeczytać na portralu kresy.pl 22 grudnia rumuńskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że parlament tego kraju zatwierdził plan nabycia byłych norweskich myśliwców wielozadaniowych F-16AM/BM Fighting Falcon firmy Lockheed Martin. 

Jak informowano na portalu kresy.pl, rumuńskie ministerstwo obrony planowało zakup 32 myśliwców F-16 należących do Królewskich Norweskich Sił Powietrznych w związku z przejściem kraju skandynawskiego na F-35. Chociaż norweskie odrzutowce są już w piątej dekadzie służby, wciąż mają większe możliwości niż F-16, które są obecnie w służbie w Rumunii. 17 rumuńskich F-16 zostało przeniesionych z Portugalii w latach 2016-2021.

Transfer miałby się odbyć na podstawie umowy o wartości 454 mln euro przed opodatkowaniem. Cena ta obejmowałaby wsparcie logistyczne i prace modernizacyjne.

Norwegia rezygnuje z floty F-16, kontynuując prace nad przejściem na F-35. Do tej pory odebrała 34 myśliwce, a ostatnia partia dotarła do Norwegii 9 grudnia. Na początku tego miesiąca norweskie ministerstwo obrony ujawniło, że osiągnęło porozumienie z amerykańskim dostawcą usług lotniczych Draken International na sprzedaż do 12 myśliwców F-16 firmie. Przynajmniej jedno F-16 pozostanie w Norwegii jako eksponat muzealny.

Rumuni chcą zastąpić obecnie używane MiGi-21. Według rumuńskiego Ministerstwa Obrony, zasoby techniczne norweskich F-16 pozwolą im działać przez co najmniej 10 lat – co da czas i budżet potrzebny na zakup nowych silników bojowych piątej generacji.

Nabycie norweskiego F-16AM/BM Fighting Falcon będzie wymagało zgody Administracji Federalnej USA, co nie wydaje się problemem – Rumunia jest członkiem NATO i znacząco przyspieszyła proces modernizacji wyposażenia Sił Zbrojnych w ostatnich latach. Waszyngton wcześniej zatwierdził sprzedaż norweskich części do F-16 firmie Draken International. Jeśli chodzi o silniki dla Rumunii, w tym kraju część prac związanych z ich modyfikacją będzie wykonywana w zakładach Aerostar SA, lokalnym centrum serwisowym tego typu samolotów.

Jak informowano na portalu kresy.pl w listopadzie ub. roku, Departament Stanu USA podjął decyzję o zatwierdzeniu możliwej zagranicznej sprzedaży wojskowej rządowi Rumunii w zakresie modernizacji i wsparcia logistycznego F-16 oraz związanego z nim wyposażenia za szacunkowy koszt 175,4 mln dolarów.

Sprzedaż ma poprawić zdolność Rumunii do sprostania obecnym i przyszłym zagrożeniom poprzez unowocześnienie jej awioniki w celu spełnienia wymagań interoperacyjności dla zaszyfrowanych systemów łączności używanych przez siły NATO. „Ta zwiększona zdolność do bezpiecznej komunikacji pomoże Rumunii w obronie jej ojczyzny i stacjonującego tam personelu USA. Rumunia wykazała znaczne zaangażowanie finansowe w modernizację swoich sił zbrojnych, co jeszcze bardziej zwiększy jej interoperacyjność z NATO. Rumunia nie będzie miała trudności z wchłonięciem tych zdolności w swoje siły zbrojne” – dodał Departament Stanu w komunikacie.

Jak wskazuje Bukareszt, maszyny należące do Norwegii są obecnie eksploatowane w standardzie MLU M6.5.2, który przewyższa samoloty należące do Sił Powietrznych Rumunii (M5.2R). Wśród różnic wymienia się zintegrowanie z pociskami AIM-120D AMRAAM oraz bombami LJDAM. Zgonie z deklaracjami Ministerstwa Obrony Norwegii, operacyjne loty F-16AM/BM Fighting Falcon zakończą się 6 stycznia 2022 roku.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!