Wiadomości

Dzisiejszej nocy Beludżowie zaatakowali jednostki sił irańskich w dystrykcie Korin-Sarjangal

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po wczorajszym krwawym boju w rejonie wsi Shurin dzisiejszej nocy doszło do kolejnych zbrojnych incydentów. Partyzanci zaatakowali bazę Strażników Rewolucji Islamskiej oraz posterunek policji na ulicy Bakhshari w dystrykcie Korin-Sarjangal. Dwóch irańskich żołnierzy zostało rannych. Bojownicy wezwali Beludżów służących w armii irańskiej do porzucenia jej szeregów.

Beludżowie osiedlili się w południowo-wschodniej części Iranu, na terenie dzisiejszego ostanu Sistan i Beludżystan, w VII wieku. Skąd przybyli? Wedle ich własnej tradycji, pierwotnie mieli oni zamieszkiwać okolice syryjskiego Aleppo, natomiast zdaniem językowców przed przybyciem do Sistanu mieli oni mieć siedziby w rejonie na wschód lub południowy-wschód od Morza Kaspijskiego. Z czasem zasiedlili oni także znaczną część dzisiejszego Pakistanu oraz południowy Afganistan.

W przeciwieństwie do większości ludności Iranu Beludżowie wyznają islam sunnicki. Nadto Sistan i Beludżystan to obecnie najbiedniejsza prowincja Iranu. Bezrobocie przekracza tam 60% i wiele rodzin utrzymuje się z przemytu, przede wszystkim paliwa, do Pakistanu.

W lutym 2021 roku w ostanie Sistan i Beludżystan wybuchło powstanie, które jednak zostało krwawo stłumione. Ożywiło się wówczas salafickie zbrojne ugrupowanie Dżajsz al-Adl, które utworzone zostało w 2012 roku i które stawia sobie za cel wywalczenie niepodległości ostanu Sistan i Baludżystan. Władze Iranu twierdzą, że jest ono powiązane z Al-Kaidą. Partyzanci atakowali patrole Strażników Rewolucji Islamskiej i ostrzeliwali ich bazy.

Pomimo iż tamten zryw zakończył się klęską, oddziały partyzanckie Dżajsz al-Adl wciąż przejawiają sporą aktywność, raz za razem przypominając o swoim istnieniu. Tak jak to było i wczoraj…

Wczoraj Strażnicy Rewolucji Islamskiej przybyli do wioski Shurin w regionie Korin, by aresztować ważną figurę ze zbrojnego podziemia – Gholama Szahbakhsza. Beludżowie stawili opór. Wkrótce z okolicznych miejscowości zaczęły ściągać grupy bojowników Dżajsz al-Adl…

Doszło do bitwy, która objęła kilka miejscowości. W użyciu była broń maszynowa i artyleria. Po stronie Strażników Rewolucji Islamskiej, jak podają źródła irańskie, było czterech zabitych i pięciu rannych. Źródła związane z partyzantami twierdzą, że Strażnicy Rewolucji Islamskiej mieli 20 zabitych i rannych.

Po stronie partyzantów oraz pośród ludności cywilnej też było wielu zabitych i rannych. Wśród zabitych był także Gholam Szahbakhsz, ów dowódca, którego zamierzano aresztować, czym pochwalili się Strażnicy Rewolucji Islamskiej, zamieszczając zdjęcie jego zwłok…

Dzisiejszej nocy doszło do kolejnych zbrojnych incydentów. Partyzanci zaatakowali bazę Strażników Rewolucji Islamskiej oraz posterunek policji na ulicy Bakhshari w dystrykcie Korin-Sarjangal. Dwóch irańskich żołnierzy zostało rannych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!