Wiadomości

Rozszerza się akcja strajkowa w Iranie – strajkują m.in. kolejarze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nasila się akcja strajkowa w Iranie. Strajkujący kolejarze z Karadżu twierdzą, że pensję otrzymują z trzymiesięcznym opóźnieniem i że od trzynastu miesięcy nie są za nich odprowadzane składki na ubezpieczenie społeczne. Wiadomo, że strajkują też kolejarze w Lorestanie i Varamin.

Syria i Irak to kraje, w których od lat toczą się wojny, w których to istotną rolę odgrywa Turcja, której wojska biorą aktywny udział w walkach, ale także wspierani przez Ankarę miejscowi Turkmeni. Ale warto zajrzeć też do pobliskiego Iranu, gdzie na problemy ekonomiczne, będące w sporej części efektem amerykańskich sankcji, nakładają się konflikty etniczne i religijne. Dodajmy, że Turkmenów (Turków) jest tam znacząco więcej niż w Syrii i Iraku. Warto więc obserwować to, co się dzieje w Iranie. O tym zresztą piszę w najnowszym numerze magazynu Magna Polonia, który od wczoraj jest już w druku:

Magna Polonia numer 26 – Zgubne skutki feminizmu [PRZEDSPRZEDAŻ]

Ostatnie dni lutego przyniosły rebelię w Beludżystanie oraz falę strajków i manifestacji spowodowanych pogarszającymi się warunkami życia, a ponadto liczne akcje protestacyjne Turków i Kurdów, domagających się dostępu do nauki w ich języku. Sytuacja w Iranie staje się coraz bardziej wybuchowa…

7 marca w kilkudziesięciu miastach Iranu odbywają się (kolejne zresztą) demonstracje emerytów, którzy domagają się rewaloryzacji świadczeń oraz ich regularnego wypłacania. W wielu zakładach pracy odbywają się wiece protestacyjne, dochodzi do coraz większej ilości strajków i manifestacji. Dziś jednak najwięcej mówi się i pisze o strajku na kolei:

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!