Świat Wiadomości

Rozmowy pokojowe w Arabii Saudyjskiej. Nie zaproszono Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W dniach 5-6 sierpnia br. w Arabii Saudyjskiej odbędzie się spotkanie międzynarodowe ws. zaprowadzenia pokoju na Ukrainie. W rozmowach weźmie udział kiladziesiat krajów, w tym Indie i Brazylia. Przedstawiciele Rosji nie zostali zaproszeni.

Rozmowy pokojowe bez Rosjan? Jak informuje “Wall Street Journal”, Arabia Saudyjska zostanie gospodarzem ukraińskich rozmów pokojowych. W rozmowach nie będzie uczestniczyć Rosja, która nie została nawet zaproszona do stołu negocjacyjnego.

W spotkaniu ma uczestniczyć ok. 30 państw, w tym Indie i Brazylia. “WSJ” pisze, że udział potwierdzili reprezentanci Polski, Wielkiej Brytanii, RPA i UE, spodziewana jest też obecność Jake’a Sullivana, doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego prezydenta USA Bidena.

Przedstawiciele władz Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyr Zełenski, wielokrotnie powtarzali, że warunkiem negocjacji pokojowych Kijowa z Moskwą jest wycofanie się wojsk rosyjskich ze wszystkich ukraińskich terytoriów, w tym z anektowanego w 2014 roku Krymu. Szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak podkreśla, że w celu realizacji pokojowej formuły prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego strona ukraińska zaproponowała trzyfazowy proces..

Pierwsza faza to spotkania z ambasadorami akredytowanymi na Ukrainie, które poświęcone są szczegółowemu omówieniu każdego punktu formuły. Druga faza, to ta, w której Ukraina inicjuje spotkania doradców ds. bezpieczeństwa narodowego w celu znalezienia optymalnych sformułowań i mechanizmów realizacji ukraińskiego planu pokojowego. Trzecim etapem będzie światowy szczyt założycielski na szczeblu przywódców państw, który mógłby się odbyć jeszcze przed końcem roku.

Szef kancelarii ukraińskiego prezydenta zauważył również, że Ukraina stara się przyciągnąć jak najszerszą rzeszę krajów, które przestrzegają prawa międzynarodowego i Karty Narodów Zjednoczonych.

–Ukraińska formuła pokoju zawiera dziesięć fundamentalnych punktów, których realizacja umożliwi nie tylko zapewnienie pokoju Ukrainie, ale także stworzenie mechanizmów przeciwdziałania przyszłym konfliktom na świecie – zaznaczył Jermak.

Z kolei Moskwa uważa, że rozmowy pokojowe z Ukrainą będą możliwe tylko wtedy, gdy Kijów zaakceptuje “nową rzeczywistość”, czyli utratę części terytorium.

NASZ KOMENTARZ: “Rozmowy pokojowe” w sprawie wojny rosyjsko-ukraińskiej bez udziału Rosji to oczywista farsa i ośmieszenie sie zarówno Arabii Saudyjskiej, jak i pozostałych krajów biorących udział w tym wydarzeniu. Delegaci przylecą samolotami do Arabii, poopalają się, najedzą, napiją, wygłoszą parę zgranych formułek o dobroludzizmie, klimacie i złej Rosji, po czym odleca, zostawiając za sobą pokaźny “ślad węglowy”. Wojna jak trwała, będzie trwać nadal. Przykre, że w tym jałowym, politycznym teatrzyku wezmą udział przedstawiciele III RP, imprezujący tam za nasze pieniądze.

Polecamy również: 3 lata więzienia za banderyzm. Jest projekt nowelizacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!