Wiadomości

Rozejm w Syrii podpisany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Syryjski rząd podpisał z rebeliantami porozumienie o zawieszeniu broni. Gwarantami rozejmu mają być Rosja i Turcja.

 

W oświadczeniu Minister Spraw Zagranicznych Turcji informuje, że strony spotkają się w Astanie,. Nie podał jednak terminu tego spotkania.
Armia syryjska ogłosiła, że porozumienie dotyczące wstrzymania walk, obejmujące cały kraj, zacznie obowiązywać w nocy z czwartku na piątek. Zdaniem jej przedstawicieli rozejm ma utorować drogę do zakończenia trwającego ponad 6 lat konfliktu.

 

W oświadczeniu opublikowanym przez rządową agencję prasową SANA przedstawiciele syryjskiej armii informują, że zawieszenie broni wchodzi w życie o północy. Wyklucza jednocześnie bojowników Państwa Islamskiego, zwanych wcześniej Frontem Nusra, oraz wszystkie połączone z nimi grupy. W podobnym duchu wypowiedzieli się przedstawiciele rebeliantów.

 

– Rozejm wyklucza terytoria znajdujące się pod kontrolą tak zwanego Państwa Islamskiego – informuje Zakaria Malahifji, szef gabinetu politycznego grupy rebeliantów Fastaqim.

 

nformację potwierdził także prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z rosyjskimi ministrami obrony i spraw zagranicznych. Poinformował, że podpisane zostały trzy dokumenty. Pierwszy z nich dotyczy zawieszenia broni pomiędzy syryjskim rządem i opozycją. Drugi to pakiet środków, które mają służyć kontroli tego rozejmu. Trzeci natomiast związany jest z przyszłymi rozmowami dotyczącymi procesu pokojowego.

 

Prezydent Putin podkreślił, że zawarte porozumienie jest kruche, wymaga szczególnej uwagi i cierpliwości. Potwierdził także, że nie zostali nim objęci rebelianci z Frontu Al Nusra. Dodał również, że Rosja zamierza ograniczyć swoje zaangażowanie militarne w Syrii.

 

Ustalenia pomiędzy rebeliantami i syryjską armią potwierdza także strona turecka. To właśnie Rosja i Turcja mają być gwarantami zawartego porozumienie.

 

– Strony zobowiązują się do zaprzestania walk, nalotów, rozszerzania obszarów objętych obecnie ich kontrolą – informuje Mevlüt Çavuşoğlu, szef tureckiej dyplomacji.

 

W oświadczeniu Minister Spraw Zagranicznych Turcji informuje, że strony spotkają się w Astanie,. Nie podał jednak terminu tego spotkania.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!