Wiadomości

Rozbito grupę wyłudzającą VAT – 8 osób zatrzymanych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dzięki wspólnym działaniom funkcjonariuszy CBA i Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego rozbito kolejną grupę przestępczą oszukującą na podatku VAT.

Funkcjonariusze poznańskiej Delegatury CBA przy współpracy z funkcjonariuszami Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego działającymi pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu doprowadzili do rozbicia zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się wyłudzeniami podatku VAT i praniem pieniędzy.

Grupa wyłudzała podatek VAT na podstawie fikcyjnych faktur oraz nierzetelnych transakcji krajowych i wewnątrzwspólnotowych, dokonywanych z wykorzystaniem utworzonej, powiązanej siatki spółek, które rzekomo dostarczały sobie różnego rodzaju towarów oraz świadczyły na swoją rzecz usługi. Celem takiego działania było wykazywanie rzekomych kosztów działalności i w ten sposób umniejszanie zobowiązań podatkowych.

Ponadto grupa przestępcza świadczyła też „usługi” na rzecz różnych ustalonych przedsiębiorców sprzedając im nierzetelne faktury VAT, wykorzystywane przez nich następnie do umniejszania należności podatkowych, wynikających z rzeczywiście prowadzonej działalności. Na obecnym etapie śledztwa potwierdzono, że wystawiono nierzetelne faktury VAT o łącznej wartości co najmniej 14 250 000 zł.

Jak ustalili śledczy grupa wprowadziła do obrotu gospodarczego środki pieniężne pochodzące z przestępstw w kwocie co najmniej 2 590 000 zł.

W ostatnich dniach funkcjonariusze CBA oraz Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego zatrzymali 8 osób. Wszyscy usłyszeli zarzuty w prokuraturze. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane. Wobec pozostałych zastosowano nieizolacyjne środki zapobiegawcze.

Równolegle przeszukano kilkanaście miejsc zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczych oraz biur rachunkowych.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!