Wiadomości Wiara

„Różaniec do granic”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Na statku, na flisackiej tratwie albo w górskim schronisku – w sobotę wzdłuż liczącej 3,5 tys. km granicy Polski staną ludzie odmawiający różaniec. Akcję „Różaniec do granic” organizuje fundacja „Solo Dios Basta”.

W ramach inicjatywy „Różaniec Do Granic” w święto Matki Bożej Różańcowej w 320 kościołach stacyjnych na terenie 22 diecezji na obrzeżach Polski zostanie podjęta modlitwa o pokój dla Polski i całego świata. 

Uczestnicy zgromadzą się w kościołach o godz. 10.30, tam wysłuchają konferencji, będą uczestniczyć we mszy i adoracji Najświętszego Sakramentu. Następnie przejdą lub przejadą do wyznaczonych „stref modlitwy” – ma ich być ok. 4 tys. – w których o godz. 14.00 rozpocznie się modlitwa różańcowa. 

Modlitwa na granicach jest odpowiedzią na prośbę o codzienne odmawianie różańca, którą Matka Boża miała wyrazić 140 lat temu w Gietrzwałdzie i 100 lat temu w Fatimie. Organizatorzy spodziewają się, że w wydarzeniu weźmie udział milion osób.

Część uczestników będzie się modlić w nietypowych miejscach. W kutrach na Zatoce Puckiej odmawiać różaniec będą rybacy z Jastarni, w kajakach na Łynę wypłyną wierni z okolicy Sępopola. 

Z nadbrzeża w Tolkmicku w Diecezji Elbląskiej o godz. 14.00 wyruszy specjalnie wyczarterowany na tę okazję „różańcowy” statek pasażerski, na którym będzie prowadzona modlitwa dla ok. 100 pasażerów. Z kolei w archidiecezji warmińskiej część uczestników wydarzenia uda się na granicę na katamaranach. 

Organizatorzy poinformowali, że w diecezji tarnowskiej „Różaniec do granic” będzie odmawiany na łodziach flisackich płynących przełomem Dunajca. Tratwy wyruszą z przystani przy Trzech Koronach w Sromowcach Niżnych.

Część uczestników odmówi „Różaniec do granic” w drodze na górskie szczyty. Młodzież z archidiecezji krakowskiej będzie modlić się na Babiej Górze wspólnie ze Słowakami. W Szklarskiej Porębie inna grupa wyruszy z różańcami w stronę schroniska Orle. Modlitwa zorganizowana zostanie też w miejscu tzw. Trójstyku w diecezji bielsko–żywieckiej, gdzie zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji.

Wyjątkowy „Różaniec”, zorganizowany z myślą o najmłodszych uczestnikach, odbędzie się na Westerplatte.

Do udziału we wspólnej modlitwie namawiają między innymi aktorzy: Cezary Pazura, Marcin Mroczek, Dominika Figurska, a także szef kuchni Wojciech Modest Amaro czy prezenter „Wiadomości” Krzysztof Ziemiec.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!