Wiadomości

Rosyjski żołnierz z brygady oskarżanej o zbrodnie w Buczy uciekł do Hiszpanii i chce zeznawać w sprawie zbrodni Rosjan

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Były żołnierz Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej zadeklarował gotowość do współpracy przy międzynarodowym śledztwie w sprawie zbrodni wojennych popełnionych przez najeźdźców. Poinformował o tym założyciel projektu Gulagu.net Wołodymyr Osieczkin.

„Były żołnierz jednostki wojskowej 51460 Mikita Czybrin w Hiszpanii. Pierwsze selfie i zdjęcia od niego. Nikita wystąpił o azyl i ochronę międzynarodową i jest gotów zeznawać w sprawie dowódcy jednostki wojskowej 51460 Omurbekowa, którego uważa za terrorystę” – czytamy.

Czybrin uciekł ze strefy działań wojennych najpierw do Rosji, potem do Kazachstanu, skąd udało mu się polecieć do Madrytu. „To zbrodnicza wojna rozpoczęta przez Rosję. Chcę zrobić wszystko, aby ją powstrzymać” – powiedział żołnierz.

Podczas zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę jednostka ta stacjonowała w Buczy, gdzie według wywiadu ukraińskiego okupanci dokonywali masowych mordów na ukraińskiej ludności cywilnej. „Mikita był w oddziale łączności i ma ważne informacje, chce współpracować z międzynarodowym śledztwem w Hadze i ONZ i nie chce wracać do Rosji. Przynajmniej dopóki Putin jest u władzy” – poinformował założyciel Gulagu.net w swoim poście.

Rosyjski dezerter zaapelował do hiszpańskiej policji o udzielenie mu azylu politycznego i zadeklarował chęć składania zeznań w sprawie zbrodni wojennych na Ukrainie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!