Europa Wiadomości

Rosyjski wywiad zagraża bezpieczeństwu Szwecji?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydawać by się mogło, że to napływ radykalnych islamistów do Europy jest obecnie jednym z największych problemów oraz zagrożeń dla naszego kontynentu.  Jak wykazuje raport szwedzkich służb SAPO za rok 2016 prawda może być inna.

Z raportu wynika, że to rosyjski wywiad stanowi największe zagrożenie dla bezpieczeństwa i interesów Szwecji.

– Rosja ma możliwości oraz intencje prowadzenia działań wywiadowczych przeciwko Szwecji – powiedział szef SAPO Anders Thornberg, prezentując raport; nie ujawnił jednak szczegółów.
Raport donosi, że w ubiegłym roku odnotowano „wiele przypadków” podejrzanych osób, które szukały zatrudnienia przy obiektach strategicznych dla obronności lub zostały tam skierowane przez obce mocarstwa.

Szwedzkie służby sporą część w raporcie poświęciły również ostatnio nagłaśnianym cyberatakom. Według Szwedów jest to forma ingerencji w bezpieczeństwo państwa. Kontrola przeprowadzona w 2016 roku pokazała ogromne braki w solidnym zabezpieczeniu tak ważnych sektorów jak energetyczny, telekomunikacyjny czy finansowy.
Wskazano, że wiele zewnętrznych firm obsługuje technologię IT w urzędach, co z kolei znacznie utrudnia solidne sprawowanie kontroli.
Źródło: wRealu24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!