Wiadomości

Rosyjski “Gazprom” z ogromną stratą za 2020 rok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Według rosyjskich standardów sprawozdawczości rachunkowej Gazprom w 2020 roku poniósł stratę w wysokości 706,925 mld rubli (blisko 9,3 mld dolarów). To pierwsza strata spółki (według tych standardów) od 1998 roku – informuje wnp.pl.

Spółka macierzysta PJSC Gazprom poniosła w 2020 roku stratę według rosyjskich standardów (RAS) w wysokości 706,925 mld rubli, wynika ze sprawozdań finansowych spółki – podała agencja Interfax. Oznacza to, że w przeliczeniu na złotówki, ubiegłoroczna strata Gazpromu przekroczyła 36 mld złotych. Dla porównania rok wcześniej firma miała zysk na poziomie 733,99 mld rubli.

Tak zły wynik to efekt pandemii koronawirusa i zapaści gospodarczej na wielu rynkach. To zaś przełożyło się na spadek zapotrzebowania na surowce, w tym na paliwa kopalne.

Efektem tego były niskie ceny gazu ziemnego, do produkcji którego w drugim kwartale ubiegłego roku Gazprom musiał dopłacać, sprzedając 1000 m3 błękitnego paliwa poniżej stu dolarów.

To, jak tanio sprzedawał Gazprom surowiec, widać i teraz. Średnia cena dostaw rosyjskiego gazu do Chin od początku 2021 roku spadła do 118,5 dolara za tys. m. sześć. – wynika z danych Generalnej Administracji Celnej Chińskiej Republiki Ludowej. Rok temu było 202 dol. – informuje wnp.pl

Dlaczego ilustruje to sytuację rosyjskiej spółki z drugiego kwartału ubiegłego roku? Zgodnie bowiem z umową między Moskwą i Pekinem Chińczycy płacą za rosyjski gaz z 9-miesięcznym opóźnieniem, cena zaś gazu zmienia się kwartalnie. Niskie wiec obecne ceny surowca odzwierciedlają więc sytuacje z początku pandemii – wyjaśnia wnp.pl.

/wnp.pl, wgospodarce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!