Wiadomości

Rośnie liczba zabitych po rosyjskim ataku na blok mieszkalny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał najnowszy bilans ofiar ataku rakietowego na Dnipro, gdzie zawaliła się część budynku mieszkalnego. Zginęło 25 osób, w tym dziecko. Na gruzowisku nieprzerwanie trwa akcja poszukiwawczo-ratownicza.

Wczoraj Rosjanie przeprowadzili kolejny zmasowany atak rakietowy na terytorium Ukrainy. Jak podawało dowództwo ukraińskiej armii, najeźdźcy wystrzelili 38 rakiet. Większość z nich było nakierowanych na obiekty infrastruktury energetycznej, m.in. w obwodzie lwowskim, kijowskim czy mikołajowskim. Niestety, nie wszystkie udało się zestrzelić obronie przeciwlotniczej.

Jedna z rakiet spadła na wielopiętrowy blok mieszkalny w Dniprze w obwodzie dniepropetrowskim. Część budynku uległa całkowitemu zawaleniu, grzebiąc pod gruzami mieszkańców. Bilans ofiar rósł z godziny na godzinę. Władze Dniepru ogłosiły w mieście trzydniową żałobę.

W niedzielę, 15 stycznia, prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował na komunikatorze Telegram najnowszy bilans tego barbarzyńskiego ataku. Wśród ofiar są dzieci. „Do tej pory uratowano 39 osób, w tym 6 dzieci. Zginęło 25 osób, w tym jedno dziecko. Ranne zostały 73 osoby, w tym 13 dzieci. Trwają poszukiwania 43 osób, które są zaginione. Wstępnie 72 mieszkania zostały zniszczone, a ponad 230 zostało uszkodzonych” – napisał przywódca Ukrainy.

Dodał, że ratownicy nieprzerwanie przeszukują gruzowisko, w którym wciąż mogą znajdować się żywi ludzie. Obok niego rozstawiono namioty, w których m.in. psychologowie udzielają pomocy poszkodowanym i ich bliskim.

Pocisk, który trafił w blok w Dnieprze, doszczętnie niszcząc jeden z pionów z 72 mieszkaniami, został wystrzelony z rosyjskiego obwodu kurskiego. Atak nastąpił w sobotę, gdy wielu mieszkańców było w domu. W 16-kondygnacyjnym bloku mieszka około 1700 ludzi, w pionie, w który uderzył pocisk, do 200 osób.

„Nie ma żadnych wątpliwości, że była to właśnie rakieta Ch-22” – oświadczyło Dowództwo Sił Powietrznych armii ukraińskiej w komunikacie na Facebooku. Armia ukraińska dodała, że Ukraina nie dysponuje bronią zdolną do strącania pocisków Ch-22, użytych przez Rosjan do sobotnich ostrzałów m.in. miasta Dnipro.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!