Wiadomości

Rośnie bezrobocie, Kołobrzeg wśród liderów wzrostu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

150 tys. nowych bezrobotnych to bilans niespełna roku epidemii. Nie w każdym regionie problemy z pracą są takie same. Wyspą nowych bezrobotnych został powiat kołobrzeski – przez lata pokazujący, jak liczba bezrobotnych może się zmniejszać – czytamy na portalu money.pl.

399 tys. zł na start i można działać. A właściwie można mieć własny salon fryzjersko-kosmetyczny w Kołobrzegu. To “oferta specjalnie dla osób pragnących rozpocząć własny biznes”. Tak ją opisuje wystawiający ogłoszenie. Salon zaprojektowany przez architekta, pozwala zatrudniać 4 osoby – tyle jest stanowisk do pracy.

W tym nadmorskim kurorcie takich ogłoszeń jest kilkanaście. Do wzięcia są niemal gotowe salony usługowe. Skalę problemu widać nie tylko w serwisach ogłoszeniowych, ale również w urzędach pracy.

Kołobrzeg i jego okolice (w ramach powiatu kołobrzeskiego) do niedawna były w czołówce miejsc z najniższym bezrobociem w kraju. W marcu ubiegłego roku bezrobocie wynosiło w tym regionie zaledwie 1,8 proc. W grudniu 2020 roku już 5 proc. Takiego wzrostu nie było w żadnym innym miejscu w Polsce. Kilkuset zarejestrowanych bezrobotnych zamieniło się w ponad tysiąc.

– W takich miejscowościach jak Kołobrzeg cała siatka przedsiębiorstw tworzy jeden wielki łańcuch. Zamknięte hotele i restauracje to problem dla dostawców, lokalnych rolników, ale i branży usługowej. Co dziś ma ze sobą zrobić fryzjer, który obsługiwał gości hotelowych? Gości nie ma, jego biznes stoi pusty. I takich problemów jest niestety dużo, dużo więcej – opowiada money.pl Michał Kujaczyński, rzecznik urzędu miasta w Kołobrzegu.

Czytaj więcej:

https://www.money.pl/gospodarka/mapy-bezrobocia-tak-zmienila-sie-sytuacja-na-rynku-pracy-6603935322466880a.html

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!