Wiadomości

Rosjanie zawarli z Kurdami porozumienie w sprawie przejęcia opieki nad enklawą asyryjską w regionie Tall Tamr

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja zawarła porozumienie ze zdominowanymi przez Kurdów Syryjskimi Siłami Demokratycznymi (SDF) w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa chrześcijańskiemu miastu Tall Tamir w północnej części prowincji Al-Hasakah – informację taką podało w dniu 16 listopada Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka (SOHR).

„Porozumienie zakłada, że ​​formacje pro-tureckie wycofają się z niektórych wiosek do granicy Ras al-Ain, a także z międzynarodowej autostrady M4, a na tych obszarach zostaną rozmieszczone siły rządowe” – informuje SOHR, cytując jedno ze swych źródeł.

Źródła kurdyjskie w dniu 17 listopada potwierdziły informacje podane przez SOHR, ujawniając, że porozumienie zmusi również SDF do wycofania się z Tall Tamr i jego okolic. Tego miała zażądać Ankara, która podobno jest jednym z sygnatariuszy umowy.

Z kolei aktywiści powiązani ze wspieraną przez Turcję Narodową Armią Syryjską (SNA) poinformowali, że bojownicy na podstawie tejże umowy wycofują się z kilku wiosek na północ od Tall Tamr.

Według North Press Agency (NPA), siły rosyjskie utworzą w pobliżu chrześcijańskiego miasta Tall Tamr bazę wojskową. Jednostki rosyjskie będą również patrolować strategiczną autostradę M4, która łączy Hasakę, Rakkę i Aleppo.

„Siły rosyjskie zamierzają założyć bazę wojskową we wsi Um al-Kayf, około 5 km na północ od Tal Tamr, w północno-wschodniej Syrii” – poinformowała kurdyjska agencja informacyjna, powołując się na syryjskie źródła wojskowe.

Czytaj też:

Asyryjczycy apelują do świata, by zainteresował się ich losem i nie dopuścił do ich eksterminacji

/southfront.com/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!