Wiadomości

Asyryjczycy apelują do świata, by zainteresował się ich losem i nie dopuścił do ich eksterminacji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Asyryjczycy czasy swej świetności dawno mają już za sobą. Ów potężny niegdyś lud w odległej starożytności odgrywał czołową rolę na Bliskim Wschodzie, a były i takie okresy, kiedy to dzierżył palmę pierwszeństwa. Kres ich potęgi nastąpił pod koniec VII wieku p.n.e. Po klęsce zadanej im przez Medów i Babilończyków, których wojska w 612 roku p.n.e. zdobyły stolicę Asyrii, Niniwę, nie zdołali już odbudować swojej państwowości.

Dziś resztki tego potężnego ongiś ludu, który z czasem przyjął chrześcijaństwo, nie zamieszkują jednego zwartego terytorium, przy czym najwięcej ich mieszka w północno-wschodniej Syrii i w północno-zachodnim Iraku.

Jedna z największych asyryjskich enklaw znajduje się w regionie Tall Tamr, w północno-wschodniej Syrii, który aktualnie atakowany jest przez wojska tureckie i oddziały protureckich bojowników. Miejscowi Asyryjczycy, będący wszak chrześcijanami i mający świeżo w pamięci okres panowania Państwa Islamskiego /ISIS/, z niepokojem obserwują postępy wojsk tureckich i sprzymierzonych z nimi oddziałów dżihadystów.

Pomimo zawieszenia broni, Turcy atakują pozycje wojsk syryjsko-kurdyjskich

„Kilka dni temu Turcja i związane z nią ugrupowania zbrojne rozpoczęły atak na region Tall Tamr i okoliczne wioski. Region ten zamieszkuje większość naszego asyryjskiego ludu syryjskiego. Sytuacja staje się obecnie poważna i jeśli siły te posuną się naprzód, nasz lud i innych mieszkańców tego regionu czeka tragedia” – martwią się w wydanym oświadczeniu Asyryjczycy.

W swoim oświadczeniu Asyryjczycy wezwali Stany Zjednoczone i Federację Rosyjską, które zawarły umowę o zawieszeniu broni z Turcją, aby wywarły na nią presję, by powstrzymała atak i zaniechała natarcia w tym regionie.

„Milczenie Stanów Zjednoczonych i Rosji w tej sprawie zachęci Turcję i współpracujące z nią grupy terrorystyczne do eksterminacji i wysiedlenia naszego chrześcijańskiego ludu” – czytamy w oświadczeniu.

Po dżihadystach, którzy stanowią trzon formacji protureckich bojowników Asyryjczycy niczego dobrego się nie spodziewają.

„W obliczu tych wyzwań apelujemy do całego naszego ludu, aby stał przy SDF i armii syryjskiej, zaangażowanych w obronę przed terrorystami ludzi i ziemi w regionie Tall Tamr, i apelujemy do społeczności międzynarodowej, aby podjęła działania przeciwko terrorystom” – apelują Asyryjczycy.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!