Wiadomości

Turcy: Rosjanie wycofują się z Tarhuny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Źródła tureckie donoszą, iż Rosjanie stacjonujący w leżącym na południe od Trypolisu mieście Tarhuna wycofali się z zajmowanych dotąd pozycji. Dodajmy, że we wczorajszych walkach o południowe dzielnice Trypolisu miało zginąć trzech Rosjan, ciało jednego z nich zostało pozostawione przez jego towarzyszy broni na porzuconym przez nich stanowisku.

Na filmie opublikowanym przez Libya Alahrar TV widzimy jadący z Tarhuny do Bani Walid konwój, liczący ok. 40 pojazdów, w składzie którego są dwa Pancyry:

Przypomnijmy, że według poufnego raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, do którego dotarł Reuters, rosyjska firma wojskowa Wagner Group rozmieściła w Libii do 1200 ludzi, którzy walczą po stronie Libijskiej Armii Narodowej feldmarszałka Chalify Haftara. Rosjanie odgrywają istotną rolę w walkach z uwagi na posiadane uzbrojenie i wyszkolenie.

Jak już informowaliśmy, wczoraj rano siły wspieranego przez Turcję libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) rozpoczęły zakrojoną na szeroką skalę operację, której celem jest odzyskanie kontroli nad południowymi dzielnicami Trypolisu. Oddziały GNA w ciężkich walkach ulicznych posuwają się wciąż naprzód, przejmując kontrolę nad coraz to kolejnymi kwartałami.

Według dowództwa sił GNA wśród poległych we wczorajszych walkach o południowe dzielnice Trypolisu bojowników LNA było trzech Rosjan z formacji wagnerowskich. Ciała dwóch z nich zostały zabrane przez ich towarzyszy broni, ale ciało trzeciego wpadło w ręce nacierających oddziałów protureckich.

Libya Alahrar TV zamieściła na twitterze film, na którym pokazano z bliska zabitego Rosjanina (łącznie ze zbliżeniem na twarz), a także scenę przeszukiwania jego rzeczy osobistych, ale film ten został usunięty i obecnie nie jest dostępny na twitterze.

GNA: Mamy ciało rosyjskiego najemnika

Czytaj też:

Kurczy się stan posiadania LNA w Trypolisie /mapy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!