Wiadomości

Kurczy się stan posiadania LNA w Trypolisie /mapy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

22 maja, z samego rana oddziały wspieranego przez Turcję libijskiego Rządu Porozumienia Narodowego (GNA) przystąpiły do zakrojonej na szeroką skalę operacji mającej na celu wyparcie jednostek Libijskiej Armii Narodowej (LNA) z południowych dzielnic Trypolisu.

Przypomnijmy, że 13 kwietnia oddziały GNA podjęły ofensywę w rejonie na zachód od Trypolisu, najpierw przejmując kontrolę nad pasem wybrzeża z leżącymi tam miastami, a następnie nad wielką bazą lotniczą Al-Watiya i miastami położonymi na południe od niej. Z kolei wczoraj siły GNA ruszyły z rejonu miasta Gharjan na południe, zdobywając miasta Al-Asaba oraz Al-Szakika i Mizda, przy czym z tych ostatnich wkrótce się wycofały. 22 maja z samego rana rozpoczął się bój o południowe dzielnice stolicy kraju – Trypolisu. Oddziały GNA w ciężkich walkach ulicznych posuwają się wciąż naprzód, przejmując kontrolę nad coraz to kolejnymi kwartałami…

Dziś nad ranem siły GNA posuwające się od zachodu zdobyły obóz Hamza, a niedługo potem grupom uderzeniowym nacierającym od wschodu udało się opanować Jarmuk. Oddziałom LNA broniącym się na północ od linii – Hamza – Jarmuk groziło w tej sytuacji okrążenie, wobec czego wycofały się one z zajmowanych pozycji.

Posuwające się od strony Jarmuku oddziały GNA wkrótce objęły w posiadanie koszary artylerii, a następnie leżącą na południowy-wschód on nich dzielnicę Fatma Zehra.

Tymczasem wczesnym popołudniem wyprowadzone zostało natarcie na miasteczko Ben Dżasir, leżące na południe od Trypolisu i w pobliżu którego znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Manewr ten wskazuje na zamiar odcięcia drogi odwrotu formacjom LNA, gdyby te zamierzały wycofać się z Trypolisu.

Libya Alahrar TV zwraca uwagę, że w opuszczonych przez oddziały LNS budynkach pozostawione zostały liczne miny-pułapki…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!