Świat Wiadomości

Rosjanie skutecznie zagłuszają zachodnią broń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zachodnia technologia staje się coraz mniej skuteczna w walce z Rosjanami – twierdzi “The Washington Post”. Moskwa wyprodukowała systemy zagłuszania sygnałów pozwalających na kierowanie pociskami rakietowymi.

Rosjanie skutecznie zagłuszają zachodnią broń. Dokumenty uzyskane przez “The Washington Post” zawierają wcześniej niepublikowane szczegóły dotyczące zakresu, w jakim rosyjskie zagłuszanie zneutralizowało zachodnią broń. Według informacji zawartych w poufnym ukraińskim raporcie, do którego dotarli Amerykanie, zaawansowane rosyjskie systemy sprawiają, że broń dostarczana przez USA i inne kraje NATO, staje się coraz mniej efektywna. W skrajnych przypadkach spadła poniżej 10%.

Zakłócanie sygnału sprawia, że mniej skuteczne stają się nawet tak nowoczesne rodzaje broni jak sterowane przez GPS pociski artyleryjskie Excalibur oraz artyleria rakietowa HIMARS.

Celność excaliburów spadła w ciągu kilku miesięcy do niespełna 10% trafień. “Pociski Excalibur w istniejących wersjach straciły swój potencjał” – stwierdzono w dokumencie. I dodano, że ostatnie wydarzenia na froncie obaliły ich reputację jako skutecznej broni. Jednocześnie pociski te są kilkukrotnie droższe od zwykłej amunicji. Wobec tego, Kijów zmuszony był zwrócić się do Pentagonu z wnioskiem o przekazanie mu aktualizacji do systemów kierowania.

Jeden z anonimowych urzędników PEntagonu przyznał, że Rosja stale udoskonala walkę radioelektroniczną. – Musimy wciąż ewoluować i zabiegać, by potencjał Ukrainy pozostawał skuteczny – powiedział.

NASZ KOMENTARZ: Biorąc pod uwagę powyższe, warto przypomnieć, że oderwani od rzeczywistości politycy warszawscy zamówili 500 wyrzutni HIMARS, które zostaną nam dostarczone w ciągu najbliższych 10 lat. Jak widzimy, już teraz są one bezwartościowe. Za dekadę będą jedynie jeżdżącym złomem, z którego Moskale będą się wyłącznie śmiać. Podobnie byłoby, gdyby ktoś w 1945 roku wyjechał na front czołgiem 7TP, który jeszcze w 1939 roku, był sprzętem stosunkowo skutecznym.

Polecamy również: Ukraina domaga się od Szwecji przekazania myśliwców Grippen

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!