Wiadomości

Rosjanie ściągają do obwodu kaliningradzkiego migrantów z Azji i Afryki! Powstanie zapora na granicy?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Będziemy musieli wzmocnić nasze siły na odcinku granicy z Kaliningradem, być może wybudować podobne umocnienia graniczne, jakie są w tej chwili na odcinku polsko-białoruskim – mówił sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski. Chodzi o to, aby wojna hybrydowa z użyciem migrantów nie udała się – dodał. Środki na budowę zapory elektronicznej na granicy polsko-rosyjskiej są zarezerwowane w budżecie na przyszły rok – powiedział z kolei wiceszef MSWiA Błażej Poboży. Dodał, że prace związane z budową perymetrii w tym miejscu są na etapie koncepcyjnym.

Sobolewski we wtorek w Programie Pierwszym Polskiego Radia został zapytany, czy szykuje się kolejny szturm migrantów na polską granicę, tym razem z Kaliningradu. Według doniesień Rosjanie ściągają tam migrantów z Azji i Afryki. Polityk PiS zapewnił, że Polska jest na to gotowa.

– Pokazaliśmy, że szturm z Białorusi nie przyniósł spodziewanych efektów, przynajmniej takich jakich oczekiwali Putin i Łukaszenka. Będziemy musieli wzmocnić nasze siły na tym odcinku granicy. Też pewnie zastanowić się nad tym, aby być może wybudować podobne umocnienia graniczne, jakie są w tej chwili na odcinku polsko-białoruskim — odpowiedział.

Jak podkreślił, musimy zrobić wszystko, aby ta wojna hybrydowa z użyciem migrantów nie udała się. – To jest badanie naszej zdolności obronnej przez Łukaszenkę i Putina i do tej pory to badanie wyszło dla nich na minus, a dla nas na plus. Zrobimy wszystko, aby tak zostało na stałe — mówił.

We wtorek rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała PAP, że formacja rozpoczęła procedurę wyboru wykonawcy perymetrii na granicy z Rosją. Firma ma zostać wyłoniona do końca listopada. Bariera elektroniczna na granicy z obwodem kaliningradzkim – tak jak zapora na granicy z Białorusią – powstanie na podstawie przepisów ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Perymetria zostanie zainstalowana na odcinku około dwustu kilometrów i ma powstać w ciągu pierwszych trzech kwartałów przyszłego roku, jednak Straż Graniczna liczy, że budowa zakończy się szybciej.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!