Wiadomości

Rosjanie próbują okrążyć Bachmut, Ukraińcy wzmacniają swe siły

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sytuacja w Bachmucie jest dramatyczna. Rosjanie, którzy mają znaczną przewagę liczebną, wściekle atakują miasto. Jak czytamy na portalu wprost.pl, „The New York Times” nakreślił trzy scenariusze, które mogą brać pod uwagę Ukraińcy.

Ukraina wysyła posiłki do zdewastowanego Bachmutu w obwodzie donieckim, prowadząc kolejne wojska do „krwawego tygla” – podaje „The New York Times”. Walki w tym mieście toczą się od miesięcy, a w ostatnim czasie sytuacja broniących się przed rosyjską napaścią żołnierzy jest krytyczna. Obie strony ponoszą wielkie straty, ale to siły rosyjskie z biegiem czasu zacieśniają swój ucisk. Dążą do okrążenia ukraińskich oddziałów i przejęcia pełnej kontroli nad miastem.

Jak zaznacza „The New York Times”, misja podjęta przez Ukrainę pozostaje „niejasna”. Dziennikarze, którzy przeanalizowali sytuację w Bachmucie, przypominają w tym kontekście wypowiedź ukraińskiej wiceminister obrony. Hanna Maliar przekazała, że rząd zadecydował o wysłaniu do Bachmutu kolejnych żołnierzy. Jednocześnie nie podała żadnych szczegółów w sprawie. Niewiadomą pozostaje, jak wielkie będzie to wzmocnienie oraz jaka ma być rola nowych oddziałów w bitwie.

„The New York Times” wskazał trzy możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Pierwszy zakłada, że nowe siły miałyby pomóc w tworzeniu kolejnych okopów i umocnień, aby utrzymać kontrolę przynajmniej nad częścią miasta, jednocześnie zadając maksymalne straty Rosjanom. Niewykluczone również, że zostaną użyte do tzw. „związania sił rosyjskich”, aby nie mogły zostać przerzucone do innych bitew, a co za tym idzie, nie wzmocniły natarcia na innych odcinkach. „NYT” zakłada także, że być może wzmocnienie liczebności ukraińskich żołnierzy w Bachmucie ma zapewnić „pewnego rodzaju logistyczne wsparcie” w przeprowadzeniu wycofywania się z miasta.

– Rosja próbuje teraz otoczyć Bachmut i wykorzystuje do tego celu najlepsze jednostki grupy Wagnera, najwyraźniej najlepiej wyszkolonych i najbardziej doświadczonych – przekazał doradca Wołodymyra Zełenskiego Ołeksandr Rodniański. – Oczywiście nasze wojsko rozważy wszystkie opcje. Jak dotąd, utrzymaliśmy miasto, ale jeśli będzie to konieczne, wykonany zostanie strategiczny odwrót, ponieważ nie zamierzamy tak po prostu poświęcić naszych ludzi za nic – kontynuował.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!