Wiadomości

Rosjanie pracują nad systemem wywołującym u wrogów halucynacje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosyjska marynarka wojenna rozpoczęła wyposażanie swych okrętów w nowe systemy 5P-42 Filin (ros. puchacz), które mogą wywoływać u wrogów halucynacje i zaburzenie widzenia – poinformował brytyjski dziennik „The Times”.

Gazeta podała, że produkowana przez państwową firmę Roselektronika instalacja działa w oparciu o specjalne lasery, które oślepiają i dezorientują wrogów za sprawą intensywnych wiązek światła o zmiennej modulacji.

Wolontariusze, którzy wzięli udział w testach, relacjonowali, że nie byli w stanie wycelować w stronę obiektu chronionego za pomocą tego światła, uskarżali się na nudności i zaburzenia orientacji.

Według materiałów Roselektroniki Filin jest w stanie zaburzyć działanie urządzeń pozwalających na zwiększenie widoczności nocą, a także systemów nakierowywania pocisków. Może być używany także na lądzie.

Nowy system został już zainstalowany na fregatach „Admirał Gorszkow” i „Admirał Kasatonow” i ma znaleźć się na dwóch kolejnych okrętach, które dopiero są budowane.

Jednocześnie „Times” napisał, że Rosja ogłosiła wzmocnienie swojego arsenału w odpowiedzi na decyzję Stanów Zjednoczonych o zawieszeniu na pół roku stosowania układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF).

Wśród planowanych działań jest m.in. zmodyfikowanie pocisku Kalibr w celu możliwego wykorzystywania go w konfliktach na lądzie, a także przygotowanie naddźwiękowego pocisku na bazie pocisku 3M22 Cyrkon.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!