Europa Świat Wiadomości

Rosjanie pożyczą Kubie kwotę 43 milionow dolarów na dozbrojenie kraju

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal nczas.com Władimir Putin i prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel porozumieli się w sprawie „pożyczki” na kwotę 43 milionów dolarów. Wszystko to ma pójść na dozbrojenie armii.

Do niedawna informacje o porozumieniu pomiędzy Rosją i Kubą mówiło się nieoficjalnie. Od ostatniego spotkania w listopadzie 2018 roku informowano o planach bliskiej współpracy wojskowej, jednak ani razu nie pojawił się temat finansowania zbrojeń. Teraz jednak, doniesienia zostały potwierdzone przez szefa Rosyjskiej Federalnej Służby na rzecz Współpracy Militarno-Technicznej.

W wywiadzie dla gazety „Kommiersant” Dmitrij Szugajew przyznał, że kwota 43 milionów dolarów o której mowa wcześniej zostanie przekazana Kubie na zakup ciężkiego ubrojenia, oczywiście sprzęt ma pochodzić z rosyjskich fabryk. Nie ma pewności jaką konkretnie broń zakupią Kubańczycy.

Jednocześnie anglojęzyczny rosyjski dziennik „Moscow Times” przypomina, iż komunistyczny prezydent Kuby Diaz-Canel jest bliskim sojusznikiem Wenezueli rządzonej przez Nicolasa Maduro. To właśnie sytuacja wewnętrzna u politycznego „przyjaciela” miała nakłonić kubańskich polityków do rozmów z Władimirem Putinem i podjęcie decyzji o zaciągnięciu pożyczki na sprzęt wojskowy.

Zdaniem dziennikarzy, Rosja oprócz wspomnianego wyżej sprzętu jest przygotowana na wysłanie swoich wojskowych, którzy przeprowadzą szkolenia oraz w razie potrzeby będą służyć „doradztwem”. Nieoficjalnie mówi się również o zwiększeniu aktywności w tym regionie, ze względu na zmiany jakie zachodzą i znaczną utratę wpływów prezydenta Putina.

Co wy na to ? Czy czeka ans kolejna zimna wojna?

Źródło: nczas.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!