Wiadomości

Rosjanie, którzy wycofali się z Trypolisu i Tarhuny, zostali ewakuowani samolotami z lotniska Bani Walid

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak już informowaliśmy, wczoraj późnym popołudniem Rosjanie zajmujący stanowiska bojowe w atakowanych przez siły protureckie południowych dzielnicach Trypolisu i w Tarhunie wycofali się do Bani Walid. Do sieci trafiły filmy i zdjęcia konwoju złożonego z około 40 pojazdów, w którym były między innymi ciężkie haubice, pojazdy opancerzone GAZ Tigr, a także dwa samobieżne artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.

W świetle ostatnich doniesień, dziś w godzinach popołudniowych Rosjanie, którzy wycofali się wczoraj z Trypolisu i Tarhuny, wraz ze sprzętem załadowali się na lotnisku Bani Walid do samolotów i odlecieli. Burmistrz Bani Walid Salem Nawir powiedział, że w sumie ewakuowano ok. 1500 Rosjan.

W toczącej się wojnie Turcja konsekwentnie wspiera rząd w Trypolisie (GNA). Korzysta on też, choć w mniejszym zakresie, ze wsparcia Włoch, Algierii i Tunezji. Z kolei Rosja, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Arabia Saudyjska, ale też Francja, Grecja i Cypr wspierają armię Chalify Haftara (LNA).

13 kwietnia oddziały GNA podjęły ofensywę w rejonie na zachód od Trypolisu, najpierw przejmując kontrolę nad pasem wybrzeża z leżącymi tam miastami, a następnie nad wielką bazą lotniczą Al-Watiya i miastami położonymi na południe od niej. Z kolei 20 maja siły GNA ruszyły z rejonu miasta Gharjan na południe, zdobywając miasta Al-Asaba oraz Al-Szakika i Mizda, przy czym z tych dwóch ostatnich wkrótce się wycofały.

22 maja, z samego rana oddziały GNA przystąpiły do zakrojonej na szeroką skalę operacji mającej na celu wyparcie jednostek Libijskiej Armii Narodowej (LNA) z południowych dzielnic Trypolisu, w ciężkich walkach ulicznych posuwając się wciąż naprzód i przejmując kontrolę nad coraz to kolejnymi kwartałami….

23 maja, nad ranem siły GNA posuwające się od zachodu zdobyły obóz Hamza, a niedługo potem formacjom nacierającym od wschodu udało się opanować Jarmuk. Oddziałom LNA broniącym się na północ od linii – Hamza – Jarmuk groziło w tej sytuacji okrążenie, wobec czego wycofały się one z zajmowanych pozycji.

Posuwające się od strony Jarmuku oddziały GNA wkrótce objęły w posiadanie koszary artylerii, a następnie leżącą na południowy-wschód on nich dzielnicę Fatma Zehra.

Tymczasem wczesnym popołudniem wyprowadzone zostało natarcie na miasteczko Ben Dżasir, leżące na południe od Trypolisu i w pobliżu którego znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Manewr ten wskazywał na zamiar odcięcia drogi odwrotu formacjom LNA, gdyby te zamierzały wycofać się z Trypolisu. Natarcie zostało jednak zatrzymane przez siły LNA.

Późnym popołudniem pojawiła się informacja, że Rosjanie stacjonujący w leżącym na południe od Trypolisu mieście Tarhuna oraz w południowych dzielnicach Trypolisu wycofali się z zajmowanych dotąd pozycji. W liczącym ok. 40 pojazdów konwoju, który skierował się do Bani Walid, znajdowały się między innymi ciężkie haubice, pojazdy opancerzone GAZ Tigr, a także dwa artyleryjsko-rakietowe zestawy przeciwlotnicze Pancyr-S1.

Dodajmy, że w piątkowych walkach o południowe dzielnice Trypolisu miało zginąć trzech Rosjan, ciało jednego z nich zostało pozostawione przez jego towarzyszy broni na porzuconym przez nich stanowisku.

GNA: Mamy ciało rosyjskiego najemnika

Filmy i zdjęcia z ewakuacji Rosjan z Trypolisu i Tarhuny:

Turcy: Rosjanie wycofują się z Tarhuny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!