Wiadomości

Rosja wydali 23 brytyjskich dyplomatów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Rosja wydali brytyjskich dyplomatów w odpowiedzi na niedawną decyzję Londynu o wydaleniu 23 pracowników ambasady Rosji w Wielkiej Brytanii – oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow więcej szczegółów nie podał.

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało ambasadora Wielkiej Brytanii w Moskwie Laurie’ego Bristowa na spotkanie w swojej siedzibie. Początkowo media nie podawały żadnych informacji na temat szczegółów spotkania. Szybko jednak pojawił się lakoniczny komunikat MSZ Rosji.

– Wydalimy z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, muszą opuścić Rosję w ciągu tygodnia – zapowiada resort rosyjskiej dyplomacji.

Poza zapowiedzią wydalenia z kraju 23 brytyjskich dyplomatów i postawieniu im ultimatum – tydzień na opuszczenie Rosji, MSZ Federacji Rosyjskiej ogłosiło również, że cofa pozwolenie na otwarcie konsulatu generalnego Wielkiej Brytanii w Petersburgu i kończy działalność w Rosji organizacji kulturalno-edukacyjnej British Council.

Rosyjski resort zastrzegł sobie prawo do podjęcia dalszych środków wobec Wielkiej Brytanii w razie podjęcia przez władze w Londynie kolejnych “wrogich kroków wobec Rosji” w sporze, jaki wywiązał się między krajami z powodu próby otrucia w Anglii byłego rosyjskiego szpiega Siergieja Skripala.

Pytany przez Agencję Reutera na spotkaniu w sprawie Syrii, odbywającym się w stolicy Kazachstanu Astanie, o to, czy Rosja planuje wydalenie brytyjskich dyplomatów, Ławrow odparł: „Tak, oczywiście”. Nie podał więcej szczegółów.

Wielka Brytania ogłosiła, że wydala 23 rosyjskich dyplomatów po próbie otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU Siergieja Skripala.

Ławrow zarzucił Wielkiej Brytanii brak współpracy z Rosją w sprawie Skripala, określając to jako złamanie porozumień międzynarodowych.

/TVP Info, niezalezna.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!