Gospodarka Wiadomości

Skarb Państwa będzie próbował odzyskać kontrolę nad Stocznią Gdańską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwają próby uratowania przed upadłością Stoczni Gdańskiej. Wczoraj odbyło się tam spotkanie przedstawicieli agencji rządowych z kierownictwem i stroną społeczną reprezentującą interesy pracowników zakładu.

Rozmowy dotyczyły przyszłości Stoczni i biznesowych pomysłów rządu na poprawę jej sytuacji.

Agencja Rozwoju Przemysłu, która posiada niespełna 19 proc. akcji spółki, prowadzi rozmowy ze stroną ukraińską w celu odkupienia udziałów i objęcia pakietu kontrolnego.

Marcin Chludziński, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu, wskazał, że uporządkowanie sytuacji właścicielskiej jest konieczne, aby przeprowadzić skutecznie proces restrukturyzacji Stoczni.

Dodał, że konieczne jest również doinwestowanie spółki i odbudowanie jej pozycji rynkowej.

– Żeby to zrobić, potrzeba czasu. Nie od razu da się budować statki w Stoczni Gdańskiej z tego powodu, że od dziesięciu lat się ich nie buduje. Mamy doświadczenie – jako Agencja Rozwoju Przemysłu – w restrukturyzacji takich firm. Wiemy, jak to robić, ale żeby to robić, musimy mieć kontrolę operacyjną. Nie możemy włożyć pieniędzy w coś, co nie jest nasze i nad czym nie ma kontroli, dlatego że te pieniądze mogą wypływać z dziurawego worka – powiedział Marcin Chludziński.

Jak informowali przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, najbliższe tygodnie powinny przynieść wiążące decyzje dotyczące przyszłości Stoczni.

W przypadku braku porozumienia z ukraińskimi właścicielami spółki Agencja chce utworzyć tzw. stocznię techniczną na terenie Pomorskiej Strefy Ekonomicznej.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!