Felietony

Rosja wycofuje swoje oddziały spod Kijowa, równocześnie ściąga kolejne jednostki z Syberii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Nic nie wskazuje na to, że Rosja zamierza Ukrainie odpuścić. Raczej wygląda na to, że chodzi jedynie o przegrupowanie wojsk rosyjskich przed wznowieniem działań ofensywnych. Tak raczej należy postrzegać wycofywanie części wojsk z rejonu na północ i północny-zachód od Kijowa, zwłaszcza że w kierunku Europy zmierzają z Syberii kolejne transporty wojsk rosyjskich.

Po dzisiejszych rozmowach w Stambule wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej Aleksandr Fomin powiedział, że Moskwa zdecydowała się „fundamentalnie ograniczyć aktywność wojskową na kierunkach Kijowa i Czernihowa”. Równocześnie zaczęły pojawiać się informacje o wycofywaniu części oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego. Kolumny rosyjskie zaczęły opuszczać północną Ukrainę, kierując się w stronę Rzeczycy i Homla. Część pododdziałów już jest załadowywana na składy kolejowe…

Romuald Szeremietiew zauważył, komentując przebieg działań wojennych na Ukrainie, że Putin popełnił zasadniczy błąd, rozpraszając siły i chcąc w krótkim czasie zrealizować kilka różnych celów. Prawdopodobnie wynikało to stąd, iż był on przekonany, że armia ukraińska nie stawi tak twardego oporu i że na widok tak wielkich rosyjskich sił ulegnie ona rozkładowi.

„Ale spoglądając na kierunki natarcia wojsk rosyjskich widzimy, że one jednocześnie usiłują zająć Kijów, pas ziem nad Morzem Czarnym i Ukrainę zadnieprzańską – czyli o wiele za dużo, aby tymi siłami jakie ma Rosja te trzy cele osiągnąć. Jeśli Putin nie skupi całości sił atakujących na jednym celu, przegra, czego mu z całego serca życzę” – tłumaczył niemal dwa tygodnie temu Szeremietiew.

Szeremietiew: Jeśli Putin nie skupi całości sił atakujących na jednym celu, przegra

Wydaje się więc, że Rosjanie też doszli w końcu do tego wniosku i aktualnie przegrupowują swe wojska, by skupić je na wybranym kierunku uderzenia. “Przeciwnik w dalszym ciągu prowadzi zbrojną agresję na pełną skalę przeciwko naszemu państwu. Przeprowadza wycofywanie poszczególnych jednostek z terytorium obwodów kijowskiego i czernihowskiego oraz dokonuje przegrupowania w celu skoncentrowania głównego wysiłku na kierunkach słobożańskim i donieckim” – czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na godzinę 18.00. Równocześnie zaobserwowano, iż w kierunku Europy zmierzają z Syberii kolejne transporty wojsk rosyjskich.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!