Wiadomości

Rosja przerzuca w pobliże Krymu systemy obrony przeciwlotniczej z Syrii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Opublikowane przez izraelską firmę zdjęcia satelitarne dowodzą, że Rosja przeniosła baterię systemu obrony przeciwlotniczej S-300 z Syrii w pobliże Krymu. W odpowiedzi ukraińskie MSZ wezwało tureckiego ambasadora.

Izraelska firma ImageSat International (ISI) pokazała zdjęcia satelitarne, które dowodzą, że Rosjanie przenoszą swojej systemy obrony przeciwlotniczej z Syrii do portu w pobliżu zaanektowanego Krymu. Bateria systemu S-300 znajdowała się w Syrii (gdzie Rosja pomaga utrzymać reżim Baszara al-Asada) od 2018 roku, czyli od zestrzelenia nad Morzem Śródziemnym rosyjskiego zwiadowczego samolotu Ił-20. Przeniesienie systemów to prawdopodobnie odpowiedź na liczne ataki przeprowadzane w sierpniu na rosyjskie bazy wojskowe na Krymie. Firma ISI pokazała zdjęcia satelitarne pokazujące obecność baterii przeciwlotniczej S-300 w Masjafie w Syrii w kwietniu tego roku oraz puste miejsce pozostawione 25 sierpnia. Na kolejnych zdjęciach satelitarnych można z kolei zobaczyć elementy baterii S-300 w doku syryjskiego portu w Tartusie miedzy 12 a 17 sierpnia.

Bateria S-300 została prawdopodobnie załadowana na rosyjski statek Sparta II. Statek ten, co potwierdzają dane z Refinitiv Eikon znajduje się obecnie w Noworosyjsku, rosyjskim porcie nad Morzem Czarnym, znajdującym się na wschód od anektowanego Krymu. To oznacza, że statek musiał przepłynąć przez tureckie cieśniny Dardanele i Bosfor.

Ukraińskie MSZ poinformowało, że wezwało w tej sprawie do siebie ambasadora Turcji w Ukrainie Yagmura Ahmeta Guldere. W komunikacie podano, że Wiceminister Mykoła Toczycki wyraził zaniepokojenie informacjami o transporcie systemu S-300 przez tureckie cieśniny i przekazał oficjalną notę dyplomatyczną w tej sprawie.

„Wiceminister zwrócił uwagę ambasadora Turcji na fakt, że zgodnie z postanowieniami Konwencja z Montreux z dnia 20 lipca 1936 r., określony statek mieści się w definicji okrętu wojennego” – czytamy w komunikacie ukraińskiego MSZ. „Mykoła Toczycki zwrócił się do strony tureckiej o przekazanie oficjalnych informacji dotyczących ładunku, który statek Sparta II przewoził przez Cieśninę Bosfor, a także działań podjętych przez Turcję w celu realizacji postanowień Konwencji i zapobieżenia dalszej eskalacji rosyjskiej w wojnie w Ukrainie” – dodano.

Ukraiński wiceminister wyraził też nadzieję, że strona turecka będzie ściśle przestrzegać swojej decyzji z 28 lutego br. w sprawie zamknięcia czarnomorskich cieśnin dla rosyjskich jednostek wojskowych podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!