Wiadomości

Chciał szpiegować dla Białorusi, usłyszał wyrok

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grzegorz M., który zgłosił gotowość do współpracy z białoruskim wywiadem KDB, został skazany przez Sąd Okręgowy w Warszawie na półtora roku więzienia – dowiedział się portal tvp.info.

Informację o skazaniu niedoszłego białoruskiego szpiega potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info prokurator Karol Borchólski z zespołu prasowego Prokuratury Krajowej.

– Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji PK w Warszawie doprowadził do wydania przez Sąd Okręgowy w Warszawie wyroku skazującego wobec Grzegorza M., oskarżonego m.in. o zgłoszenie gotowości do działania na rzecz obcego wywiadu – mówi Borchólski.

Mężczyznę oskarżono też o posiadanie amunicji bez wymaganego zezwolenia. Sąd skazał go na karę łączną roku i sześciu miesięcy pozbawienia wolności.

Grzegorz M. został zatrzymany w październiku 2021 r. – To osoba, która przez wiele lat była powiązana z różnymi strukturami mundurowymi, w 1981 r. ten człowiek dostał się do ZOMO, był funkcjonariuszem milicji, następnie do 1999 r. służył w strukturach policyjnych. Służbę zakończył 20 lat temu jako oficer Straży Granicznej w stopniu porucznika w 2001 r. – informował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Jak ujawnił portal tvp.info, mężczyzna sam szukał kontaktu z białoruskim wywiadem. We wrześniu 2020 r. mężczyzna zgłosił się do siedziby KDB w Grodnie, gdzie spotkał się z jednym z funkcjonariuszy tej formacji. Według ABW miał wtedy zadeklarować chęć współpracy.

W lutym 2021 r. skontaktował się z nim „funkcjonariusz KDB”, a w rzeczywistości oficer ABW. W rozmowie z nim Grzegorz M. chwalił się dobrymi kontaktami w mundurówce i dojściem do osoby zajmującej się zaopatrzeniem amerykańskich jednostek na terenie Polski.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!