Wiadomości

Chaos w Iraku. Zwolennicy Muktady as-Sadra starli się z milicjami proirańskimi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ulice irackich miast, w szczególności stołecznego Bagdadu, po ogłoszeniu przez irackiego szyickiego duchownego Muktadę as-Sadra decyzji o wycofaniu się z polityki stały się areną burzliwych wystąpień jego zwolenników, którzy wdarli się do tzw. Zielonej Strefy i opanowali wiele budynków, w tym Pałac Prezydencki. Wieczorem w mieście wybuchły zacięte walki…

Demonstracje, które przybrały charakter antyirański, mają burzliwy przebieg, a wielu ich uczestników jest uzbrojonych. Już w ciągu dnia pojawiły się doniesienia o zabitych i rannych. Zwolennicy Muktady as-Sadra wdarli się do Zielonej Strefy, opanowując wiele znajdujących się tam budynków, w tym Pałac Prezydencki.

Gdy demonstranci szturmowali kolejne budynki w Zielonej Strefie, milicje powiązane z ruchem Muktady as-Sadra patrolowały ulice, ochraniając demonstrantów przed oddziałami proirańskich milicji Al-Haszd asz-Szabi. Irackie dowództwo wojskowe ogłosiło godzinę policyjną na terenie całego kraju, która obowiązuje od godz. 19 czasu lokalnego (godz. 18 czasu polskiego).

W nocy rozgorzały zacięte walki między oddziałami milicji związanych z ruchem Muktady as-Sadra i proirańskimi formacjami Al-Haszd asz-Szabi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!