Wiadomości

Rosja chce zacieśnić więzi z Koreą Północną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział rozszerzenie stosunków dwustronnych z Koreą Północną. Putin napisał list do przywódcy KRLD Kim Dzong Una, w którym stwierdził, że oba kraje “wspólnymi siłami rozszerzą wszechstronne i konstruktywne stosunki dwustronne”.

Według północnokoreańskiej agencji KCNA, na którą powołuje się Reuters, Putin stwierdził, że bliższe więzi będą w interesie obu krajów i pomogą wzmocnić bezpieczeństwo i stabilność Półwyspu Koreańskiego oraz regionu Azji Północno-Wschodniej. Kim Dzong Un także wysłał do Putina list, podkreślając, że “przyjaźń rosyjsko-północnokoreańska została nawiązana w czasie II wojny światowej wraz ze zwycięstwem nad Japonią, która okupowała Półwysep Koreański.

“Współpraca strategiczna i taktyczna, wsparcie i solidarność między naszymi krajami osiągnęły nowy poziom dzięki wspólnym wysiłkom na rzecz udaremnienia zagrożeń i prowokacji ze strony wrogich sił zbrojnych” – napisał Kim.

Władze w Pjongjang nie sprecyzowały, o jakie “wrogie siły” chodzi, ale północnokoreański reżim zazwyczaj używa tego terminu w odniesieniu do Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. Reuters zwraca uwagę, że izolowana na arenie międzynarodowej Korea Północna zadeklarowała swoje poparcie dla rosyjskiej inwazji na Ukrainę, która trwa od 24 lutego i przekształciła się w największy konflikt zbrojny w Europie od momentu zakończenia II wojny światowej. W lipcu KRLD poszła śladami Rosji i Syrii, uznając regiony Doniecka i Ługańska za niepodległe republiki, co skłoniło Kijów do zerwania stosunków dyplomatycznych z Pjongjangiem.

Źródło: Reuters, dorzeczy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!