Wiadomości

Sondaż: Czy Polska powinna domagać się reparacji od Niemiec?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Połowa Polaków chce reparacji od Niemiec, a także raportu o stratach za II wojnę światową – wynika z sondażu pracowni Estymator dla DoRzeczy.pl.

Na pytanie, „czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna zabiegać o wypłacanie reparacji przez Niemcy za straty wywołane zbrodniami niemieckimi w trakcie II wojny światowej?”, twierdząco odpowiedziało 50,3 proc. respondentów, z czego 28,4 proc. wybrało odpowiedź „zdecydowanie powinna”, a 22 proc. – „raczej powinna”. Przeciwnego zdania w tej sprawie jest w sumie 43,1 proc. pytanych. 19,8 proc. uważa, że Polska „zdecydowanie” nie powinna domagać się reparacji od Niemiec, a 23,3 proc., że „raczej” nie powinna. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wskazało 6,6 proc. badanych.

Na pytanie, w których instytucjach polski rząd powinien zabiegać o wypłacenie zadośćuczynienia ze strony Niemiec za straty wojenne, 37,3 proc. respondentów wybrało „arbitraż i sądy międzynarodowe”; 21,6 proc. – „Unię Europejską”; 14,1 proc. – „Radę Europy”; 10,9 proc. – „sądy niemieckie”; „sądy polskie” – 10,2 proc. Odpowiedź „inne” wybrało 2,7 proc., natomiast 28,4 proc. nie miało w tej sprawie zdania.

56,5 proc. badanych uważa, że przygotowywany na 1 września raport w sprawie strat wojennych Polski wynikających z niemieckiej agresji w trakcie II wojny światowej jest potrzebny („zdecydowanie” 29,3 proc., „raczej” potrzebny – 27,2 proc.). Przeciwnego zdania jest 36,6 proc. ankietowanych (17,5 proc. uważa, że raport jest „zdecydowanie” nie potrzebny, natomiast 19,1 proc. – „raczej” nie potrzebny). Opinii w tej sprawie nie ma 6,9 proc. respondentów.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!