Polska Wiadomości

Roman Giertych na minusie. Z czego żyje?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W ubiegłym roku działalność gospodarcza Romana Giertycha zakończyła się trzeci raz z rzędu ujemnym wynikiem finansowym. Straty przekroczyły 400 tysięcy złotych.

Roman Giertych to kontrowersyjny polityk i prawnik. Jak wynika z Krajowego Rejestru Sądowego, “Kancelaria Adwokacka Roman Giertych” powstała w połowie 2012 roku. Według KRS, jedynym właścicielem jest były wicepremier, a prokurentem jego żona Barbara. Kapitał zakładowy spółki wynosi 50 tys. zł.

Z dokumentów kancelarii wynika, że w 2020 roku kancelaria zanotowała straty na poziomie 135,7 tys. zł. Kolejny rok również zakończył się stratą: – 255,9 tys. zł. W 2022 roku było to już 407,1 tys. zł na minusie. W analizowanym okresie topniały również przychody kancelarii. W 2020 r. wyniosły 465,8 tys. zł. Rok później 249,2 tys. zł. A w 2022 r.- 176,5 tys. zł.

W połowie października 2020 roku Giertych został zatrzymany przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym przywłaszczenia łącznie ok. 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej Polnord. Prawnik miał na tym zarobić blisko 7 mln zł. Giertych trafił do warszawskiego szpitala, po tym jak “zasłabł” w trakcie przeszukiwania jego domu przez funkcjonariuszy CBA. Po “ozdrowieniu” unikał jak ognia przesłuchania w charakterze podejrzanego. Uciekł za granicę skąd głosi, że postępowanie przeciwko niemu jest polityczną zemstą PiS.

Według obrońców Giertycha, przedstawienie mu zarzutów – ze względu na stan zdrowia – było nieskuteczne. Podobnie wypowiedział się sąd, który dodatkowo podkreślił, że bezprawne było jego zatrzymanie przez służby.

W grudniu 2021 roku Prokuratura Regionalna w Lublinie wystąpiła do sądu z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie Giertycha w związku z jego niestawiennictwem na wezwania prokuratury. Z podawanych informacji wynikało, że nie stawił się na żadnym z 21 terminów wskazanych przez śledczych. Według mecenasa, wezwania kierowane przez prokuraturę są bezprawne, a on sam “nie popełnił nigdy żadnego przestępstwa”.

Pod koniec sierpnia szef PO Donald Tusk ogłosił, że Roman Giertych wystartuje w dyzmokratycznych wyorach z listy Koalicji Obywatelskiej w województwie świętokrzyskim. W tym samym okręgu z pierwszego miejsca kandyduje lider PiS, Jarosław Kaczyński.

NASZ KOMENTARZ: Sprawa uciekiniera Giertycha zaczyna niebezpiecznie przypominać casus założyciela OMZRiK, przestępcy Rafała Gawła. Tenże, po otrzymaniu prawomocnego wyroku 2 lat pozbawienia wolności za oszustwa finansowe, uciekł za granicę i głosi (podobnie jak Giertych), że jest ofiarą nagonki ze strony pisowskich władz. Gaweł wiadomo – utrzymuje się z wpłat wyznawców OMZRiK. Skoro jednak kancelaria Giertycha cały czas jest na minusie, z czego żyje ten człowiek?

Polecamy również: Ukraińcy w panice po otrzymaniu wezwania do powrotu do kraju?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!